Βιωματικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς «Εισαγωγή στη λειτουργία της ομάδας εμπειρίας». Δραστηριότητα 8.

Εγχειρίδια-Άρθρα Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2001-02
Συμμετέχοντες: 94 εκπαιδευτικοί (πέντε ομάδες)
Διάρκεια: 5 ώρες (3:00-08:00 μμ)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

8η Δραστηριότητα:  Ο απόβλητος
O συντονιστής της ομάδας εμπειρίας, διαβάζει το παρακάτω κείμενο, που είναι απόσπασμα από ένα βιβλίο πράξεων ενός συλλόγου καθηγητών Γυμνασίου.
«Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου, αφού άκουσε την απολογία του μαθητή  Γ .Κ.  της Β’ τάξης και μετά από συζήτηση, αποφάσισε κατά πλειοψηφία τα εξής: Αποβάλλει τον παραπάνω μαθητή για δύο ημέρες, διότι:
(α) προκάλεσε ζημία στη σχολική περιουσία. Συγκεκριμένα έγραψε σε ένα τοίχο του σχολείου με spray συνθήματα, που προσβάλουν την υπόσταση  του σχολείου, (β) δεν ανακάλεσε τα συνθήματα που έγραψε και δεν έδειξε μεταμέλεια και (γ) ο μαθητής ομολόγησε την πράξη του και έδειξε να είναι υπερήφανος γι΄ αυτήν».
Σε ζευγάρια, τα δύο μέλη συζητούν αυτό το απόσπασμα και εκθέτουν μια δική τους συμπεριφορά στο σπίτι ή στο σχολείο ή στην παρέα, η οποία θύμωσε τους άλλους.
Στην ολομέλεια ακολουθεί συζήτηση για το θεσμό των αποβολών και προτείνονται εναλλακτικές λύσεις.