Βιωματικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς «Εισαγωγή στη λειτουργία της ομάδας εμπειρίας». Δραστηριότητα 1.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2001-02
Συμμετέχοντες: 94 εκπαιδευτικοί (πέντε ομάδες)
Διάρκεια: 5 ώρες (3:00-08:00 μμ)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

6η Δραστηριότητα: Ο κλόουν και οι άλλοι
O συντονιστής της ομάδας εμπειρίας, ζητάει από το κάθε μέλος της, να κόψει ένα χαρτόνι στο σχήμα του προσώπου του, για να ετοιμάσει μία μάσκα του. Τη μάσκα αυτή θα τη βάψει έτσι ώστε να αναδεικνύεται ένα συναίσθημα (πχ γελοίος, θυμωμένος, έκπληκτος, φοβισμένος κλπ).
Στη συνέχεια σχηματίζονται τρεις ομάδες. Η κάθε ομάδα, με βάση τις  μάσκες της, θα ετοιμάσει ένα σενάριο, στο οποίο όμως ο κάθε ρόλος θα είναι αντιφατικός του συναισθήματος που εκφράζει η αντίστοιχη  μάσκα. Έτσι ο γελοίος θα έχει ρόλο σοβαρού, ο χαρούμενος ρόλο θυμωμένου κλπ. Ακολουθεί η παρουσίαση των παιχνιδιών ρόλων, των τριών ομάδων.
Στην ολομέλεια, συζήτηση για το πώς προδιαθέτει η εξωτερική εμφάνιση.