Βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς “Εμείς και οι άλλοι: Ένα ταξίδι στη Χώρα της Διαφορετικότητας”. Δραστηριότητα 1.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2001-02
Συντονιστές: Ευθύμιος Ιωαννίδης, Κωνσταντίνος Κιουρτσής.
Κείμενα: Ευθύμιος Ιωαννίδης
Συμμετέχοντες: 44 εκπαιδευτικοί, σε δύο ομάδες
Διάρκεια: 5 ώρες για κάθε ομάδα (3:30-8:30 μμ)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας)θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

1η Δραστηριότητα : Γνωριμία- εναρκτήρια άσκηση
O συντονιστής, ζητάει από το κάθε μέλος της ομάδας, να πει το όνομά του, και ένα ταξίδι που έχει πραγματοποιήσει και είναι από τα αγαπημένα του.
Στη συνέχειαεξηγεί το σενάριο του θεατρικού παιχνιδιού που θα παίξουμε αμέσως μετά.
Όλοι μας συμμετέχουμε σε ένα διεθνές συνέδριο και οι σύνεδροι δε γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Υπάρχουν εκπρόσωποι από πολλές διαφορετικές χώρες. Κάθε χώρα έχει και έναν ιδιαίτερο τρόπο χαιρετισμού.
Σε ένα κουτί, υπάρχουν φάκελοι με οδηγίες. Το κάθε μέλος τραβάει ένα φάκελο και χαιρετάει τους συνέδρους λέγοντας το όνομά του και μιμούμενος τις κινήσεις χαιρετισμού που περιγράφονται στις οδηγίες του φακέλου του.

οδηγίες χαιρετισμών:
Χαιρετίστε τους συνέδρους αγκαλιάζοντάς τους και φιλώντας τους 3 φορές στα μάγουλα (Κάτω Χώρες)
Χαιρετίστε τους συνέδρους αγκαλιάζοντάς τους και φιλώντας τους 2 φορές στα μάγουλα (Ισπανία – Πορτογαλία)
Χαιρετίστε τους συνέδρους αγκαλιάζοντάς τους και φιλώντας τους 4 φορές στα μάγουλα (Παρίσι)
Χαιρετίστε τους συνέδρους έχοντας ενωμένες τις παλάμες σας, σε κατακόρυφη θέση, στο ύψος του προσώπου σας και κάνοντας ελαφρά υπόκλιση (Ιαπωνία)
Χαιρετίστε τους συνέδρους τρίβοντας τις μύτες σας (Εσκιμώοι)
Χαιρετίστε τους συνέδρους αγκαλιάζοντάς τους δυνατά και εγκάρδια στην αγκαλιά σας (Ρωσία – Παλαιστίνη)
Χαιρετίστε τους συνέδρους με μία σταθερή και αποφασιστική χειραψία (Γερμανία)
Χαιρετίστε τους συνέδρους με χειραψία κρατώντας τους σε απόσταση 50 cm και σφίγγοντας πολύ ελαφρά το χέρι τους (Αγγλία).

Στην ολομέλεια προσπαθούμε να μαντέψουμε τις Χώρες των διαφορετικών τρόπων χαιρετισμού. Στη συνέχεια το κάθε μέλος εκφράζει με χαιρετισμούς αισθάνθηκε άνετα και με ποιούς άβολα.