Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας για εκπαιδευτικούς «η Μαθητική Ομάδα Εργασίας: Τα πρόσωπα και οι σχέσεις». Δραστηριότητα 6.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2000-01. Συμμετέχοντες: 93 εκπαιδευτικοί, σε πέντε ομάδες. Έδεσσα (1), Γιαννιτσά (1), Αριδαία (1), Βέροια(2).Διάρκεια: 5 ώρες για κάθε ομάδα (3:30-8:30 μμ).

Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

6η Δραστηριότητα. Η κλίμακα των συναισθημάτων.

Μοιράζονται φύλλα λευκά Α4. Ζητείται από όλα τα μέλη να σχεδιάσουν μια κλίμακα (σκάλα) με 5 σκαλοπάτια.

Στη συνέχεια, το κάθε μέλος θα γράψει στο 1ο σκαλοπάτι ένα δικό του συναίσθημα που μπορεί να το εκφράζει πολύ εύκολα. Προοδευτικά θα γράψει στα 4 υπόλοιπα σκαλοπάτια άλλα 4 συναισθήματα, με το συναίσθημα που του είναι πολύ δύσκολο να το εκφράσει στο 5ο σκαλοπάτι.

Σχηματίζονται ζευγάρια όπου παρουσιάζονται οι κλίμακες των δύο μελών.

Στην ολομέλεια, ο συντονιστής επιλέγει ένα από τα πέντε σκαλοπάτια (πχ το 5ο), καταγράφονται τα συναισθήματα που είναι γραμμένα σε όλες τις κλίμακες και ακολουθεί ελεύθερη συζήτηση/σχολιασμός.