Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας για εκπαιδευτικούς «η Μαθητική Ομάδα Εργασίας: Τα πρόσωπα και οι σχέσεις». Δραστηριότητα 5.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2000-01. Συμμετέχοντες: 93 εκπαιδευτικοί, σε πέντε ομάδες. Έδεσσα (1), Γιαννιτσά (1), Αριδαία (1), Βέροια(2).Διάρκεια: 5 ώρες για κάθε ομάδα (3:30-8:30 μμ).

Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας)θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

5η Δραστηριότητα. Η έκφραση των συναισθημάτων

Στα μισά μέλη δίδονται κείμενο με στίχους του Ταγκόρ και στα άλλα μισά με στίχους του Εξιπερύ.

« Ω! ομορφιά !

Ψάξε να βρεις τον εαυτό  μου

μέσα στην αγάπη,

και όχι μέσα στον καθρέφτη που σε κολακεύει»

στίχος του Ραμπιντρανάθ Ταγκόρ

«Αν αγαπάς ένα λουλούδι

που βρίσκεται σε ένα αστέρι,

είναι όμορφο  τη νύχτα να κοιτάς τον ουρανό.

Όλα τ’ αστέρια είναι ανθισμένα»

Αντουάν ντε Σαιντ Εξιπερύ «ο μικρός πρίγκιπας»

Σχηματίζονται ζευγάρια. Στο ένα μέλος δίδεται το ένα κείμενο και στο άλλο το δεύτερο κείμενο. Τα δύο ταίρια αρχικά μελετούν τα κείμενά τους και στη συνέχεια τα σχολιάζουν.

Στην ολομέλεια το κάθε ζευγάρι παρουσιάζει τα δύο κείμενα.

Ακολουθεί ελεύθερη συζήτηση για το ρόλο της ποίησης στην έκφραση των συναισθημάτων. Επίσης κατονομάζονται και άλλοι τρόποι έκφρασης των συναισθημάτων, πέραν της ποίησης.