Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας για εκπαιδευτικούς «η Μαθητική Ομάδα Εργασίας: Τα πρόσωπα και οι σχέσεις». Δραστηριότητα 4.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2000-01. Συμμετέχοντες: 93 εκπαιδευτικοί, σε πέντε ομάδες. Έδεσσα (1), Γιαννιτσά (1), Αριδαία (1), Βέροια(2).Διάρκεια: 5 ώρες για κάθε ομάδα (3:30-8:30 μμ).

4η Δραστηριότητα. Επιθυμητό το ανεπιθύμητο

Στον μεγάλο κύκλο το κάθε μέλος απομονώνει σιωπηλά ένα στοιχείο του σώματος ή του χαρακτήρα του που δεν του αρέσει και που θα ήθελε να ήταν διαφορετικό. Με βάση αυτό το ανεπιθύμητο στοιχείο, το κάθε μέλος της ομάδας γράφει ένα παραμύθι με ήρωα ένα ζώο. Στο παραμύθι αυτό, το παραπάνω ανεπιθύμητο στοιχείο θα γίνει προτέρημα αυτού του ζώου. Με την ολοκλήρωση του παραμυθιού, το κάθε μέλος ζωγραφίζει μια σκηνή του παραμυθιού του.

Σε ζευγάρια παρουσιάζονται τα δύο παραμύθια και οι δύο ζωγραφιές.

Στην ολομέλεια καταγράφονται σε πίνακα όλα τα ανεπιθύμητα στοιχείων του χαρακτήρα και του σώματος και ακολουθεί ανοικτή συζήτηση με θέμα: Αυτά είναι πάντοτε ανεπιθύμητα;