Νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές «Δημοκρατία και Εκπαίδευση»

Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία ανακοίνωσε ότι σχεδίασε και υλοποιεί το νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δημοκρατία και Εκπαίδευση», θεωρώντας ότι η καλλιέργεια της πολιτικής και δημοκρατικής συνείδησης των νέων αποτελεί, σήμερα ιδιαίτερα, προτεραιότητα αποφασιστικής σημασίας.
Το πρόγραμμα αυτό:
– απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται και προβληματίζονται για τη δημοκρατική διαπαιδαγώγηση των μαθητών τους,
– προσφέρει πρωτότυπο εκπαιδευτικό υλικό, σε ψηφιακή μορφή, για την υποστήριξη της διδασκαλίας σε θέματα δημοκρατικών αρχών και αξιών, λειτουργίας του πολιτεύματος και κοινοβουλευτικής και πολιτικής ιστορίας,
– βοηθά τους εκπαιδευτικούς να εμπλουτίσουν τη διδασκαλία τους, κάνοντάς την πιο αποτελεσματική και ευχάριστη.
Το υλικό που προτείνεται για κάθε θέμα παρουσιάζεται συνήθως σε δύο μέρη:
α) Φάκελος για τον εκπαιδευτικό, με χρήσιμο υλικό αναφοράς και τεκμηρίωσης για το παρουσιαζόμενο θέμα,
β) Παιδαγωγικά Εργαστήρια, με δημιουργικές δραστηριότητες, οι οποίες πολύ εύκολα μπορούν να παρουσιαστούν στην τάξη.
Το εκπαιδευτικό υλικό συνδέεται με ενότητες που διδάσκονται στο πλαίσιο πολλών σχολικών μαθημάτων και μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αυτούσιο, επιλεκτικά ή συνδυαστικά, ως αφόρμηση ή ως επέκταση της προβλεπόμενης σχολικής διδασκαλίας. Προτείνονται μέθοδοι ενεργητικής, συνεργατικής και βιωματικής διδασκαλίας, που επιδιώκουν τον συνδυασμό της γνωστικά προσανατολισμένης μάθησης με τη συναισθηματική εμπλοκή των μαθητών. Επιδιώκεται η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης και ο προβληματισμός των μαθητών, με απώτερο σκοπό την εξοικείωσή τους με τις δημοκρατικές αξίες και τη συνειδητοποίηση της σημασίας της ύπαρξης και της λειτουργίας των δημοκρατικών θεσμών.
Στην παρούσα φάση το προσφερόμενο εκπαιδευτικό υλικό απευθύνεται κυρίως σε καθηγητές και μαθητές γυμνασίου. Στο μέλλον προγραμματίζεται η δημιουργία υλικού και για τις άλλες εκπαιδευτικές βαθμίδες.
Όλο το διαθέσιμο σήμερα υλικό είναι εύκολα και ελεύθερα προσβάσιμο στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος της Βουλής: http://foundation.parliament.gr
Το πρόγραμμα «Δημοκρατία και Εκπαίδευση» θεωρεί κάθε εκπαιδευτικό που ενδιαφέρεται για τη δημοκρατική διαπαιδαγώγηση των μαθητών του ως δυνάμει συνεργάτη και τον καλεί να γίνει συμμέτοχος σε αυτή την πρωτοβουλία του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων, ανεξάρτητα από τον τόπο εργασίας και διαμονής του.
Στοιχεία επικοινωνίας: Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων / Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων. Πρόγραμμα «Δημοκρατία και Εκπαίδευση». Βασ.Σοφίας 11. 10671 ΑΘΗΝΑ. Υπεύθυνος: Α. Καζάκος.  Τηλέφωνο: 210 3692442  Φαξ: 210 3692451
democracy@parliament.gr
Δημοσίευση  http://www.diorismos.gr   06/09/2013