Κατατακτήριες εξετάσεις στην ανωτάτη σχολή καλών τεχνών για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 στις 2-5/12/2013.

Η Σχολή Καλών Τεχνών ανακοίνωσε την προκήρυξη  σχετικά με κατατακτήριες εξετάσεις, για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014.
Ποσοστά κατατασσόμενων. Σύμφωνα με το άρθρο 15, παρ. 1 και 2, του Ν. 3404/2005, ορίστηκαν τα κάτωθι ποσοστά κατατασσόμενων :
(α) Πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. εσωτερικού και ισοτίμων & ομοταγών ιδρυμάτων εξωτερικού και παραγωγικών Σχολών Αξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας, σε ποσοστό 2% επί του αριθμού εισακτέων για το
ακαδημαϊκό έτος 2013-2014. (Δηλαδή 80Χ2%= 2 άτομα),
(β) Πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. και ισοτίμων Σχολών εσωτερικού και εξωτερικού, καθώς και των πτυχιούχων πρώην ΚΑΤΕΕ, ΣΕΛΕΤΕ, σε ποσοστό 5% επί του αριθμού εισακτέων για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014. (Δηλαδή 80Χ5%= 4 άτομα), και
(γ) Πτυχιούχοι ανωτέρων Σχολών υπερδιετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας Υ.ΠΑΙ.Θ. και άλλων Υπουργείων, καθώς και κάτοχοι ισοτίμων τίτλων, σε ποσοστό 2% επί του αριθμού εισακτέων για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014. (Δηλαδή 80Χ2%= 2 άτομα).
Οι υποψήφιοι για κατάταξη, όλων των ανωτέρω κατηγοριών, για τη συμμετοχή τους στις προαναφερόμενες εξετάσεις, οφείλουν να έχουν μαζί τους όλα τα υλικά που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν (δηλαδή τελάρο, χαρτί στις διαστάσεις που ορίζονται ανωτέρω, τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν, και την πινακίδα για την άσκηση του σχεδίου (διάσταση πινακίδας 0,70 Χ 100 εκ.).
Οι υποψήφιοι για κατάταξη, όλων των ανωτέρω κατηγοριών, υποβάλουν αίτηση καθώς επίσης και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που συνοδεύουν την αίτηση, κατά το χρονικό διάστημα από την Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013 έως και την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2013, στην Γραμματεία του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών κατά τις ώρες: 10:00-13:00.
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι :
1. Αίτηση του υποψηφίου.
2. Αντίγραφο πτυχίου.
(α) Προκειμένου για πτυχιούχους ΑΕΙ εξωτερικού, θα πρέπει να προσκομίζεται και βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου σπουδών από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. (Αγίου Κωνσταντίνου 54, 104 37 Αθήνα). Σε περίπτωση που ο τίτλος σπουδών χαρακτηρίζεται χωρίς αντίστοιχη ειδικότητα, για την αντιστοιχία και τη συνάφεια της ειδικότητας, αποφαίνεται το Διοικητικό Συμβούλιο του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών, της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών.
(β) Προκειμένου για πτυχιούχους Σχολών εξωτερικού ισοτίμων με τα ΤΕΙ, θα πρέπει να προσκομίζεται και βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου σπουδών από τη Δ/νση Διοικητικού Τομέα Τριτοβάθμιας Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων .
3. Δύο φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
4. Επίδειξη του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου και επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αυτών.
Οι κατατακτήριες εξετάσεις θα διενεργηθούν από την Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013, μέχρι και την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2013, από τις 8.30 – 12.30, σε χώρο των επί της οδού Πειραιώς 256 κτιρίων της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών.
Δημοσίευση :  http://www.diorismos.gr/  04/09/2013