Σεμινάριο Συμβουλευτικής για Εκπαιδευτικούς: Η περίπτωση της Σοφίας, 15 ετών

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Μελέτη Περίπτωσης Προσωπικές Εργασίες

Το σεμινάριο «Η φυλακή του φύλου: Φέρσου ως αγόρι, φέρσου ως κορίτσι» πραγματοποιήθηκε το σχολικό έτος 2011-12, με τη συμμετοχή 93 εκπαιδευτικών που εντάχθηκαν σε 4 ομάδες. Διάρκεια σεμιναρίου, 5 ώρες ανά ομάδα. Συντονιστής, ο Κωνσταντίνος Κιουρτσής. Μέθοδοι: ομάδες εργασίας, μελέτη περίπτωσης.

Σοφία: Ο πατέρας μου είναι ιερέας σε μια μικρή πόλη. Μεγάλωσα με το μη. Μην ντύνεσαι έτσι, μη μιλάς έτσι, μην αργήσεις το βράδυ, μην κάνεις παρέα με την τάδε, μην συζητάς με τα αγόρια, μην πας σινεμά, μη ξοδεύεις λεφτά. Φέτος στην Α΄ Λυκείου γνωρίστηκα με τη Μαρία, που μας ήρθε από ένα νησί όπου υπηρετούσε ο πατέρας της ως αξιωματικός του στρατού. Αρχίσαμε να κάνουμε πολύ παρέα. Ερχόταν στο σπίτι μας, πήγαινα και εγώ στο δικό της. Οι γονείς μου τη συμπάθησαν από την πρώτη μέρα. Πολλά πράγματα όμως τα αγνοούσαν. Για παράδειγμα, πήγαινα στο σπίτι της όταν οι γονείς της έλειπαν και η Μαρία μου μάθαινε πώς να βάφομαι και να ντύνομαι ως σύγχρονη κοπέλα. Δοκίμαζα τα καλλυντικά της και τα ρούχα της που κάποια ήταν πολύ προκλητικά και χαιρόμουν που τα φορούσα. Η Μαρία μου εξηγούσε πως σκεφτότανε για τα αγόρια, πως ερωτοτροπούσε στο νησί πώς είναι να φιλάς και να σε χαϊδεύουν ερωτικά. Συζητούσαμε για τα όμορφα αγόρια του σχολείου και με τη φαντασία μου είχα δημιουργήσει δεσμό με το συμμαθητή μου τον Νίκο. Τελευταία δημιουργήσαμε στο Facebook το δικό μας γκρουπάκι με τίτλο: “κορίτσια με χαμηλωμένα μάτια”. Μέχρις στιγμής έχουν εγγραφεί πάνω από 100 άτομα. Το ευχάριστο είναι ότι δύο αγόρια του γκρουπ από μια διπλανή πόλη, μας πρότειναν να συναντηθούμε. Θα κανονίσουν να έρθουν στην πόλη μας για να γνωριστούμε καλύτερα. Η Μαρία πρότεινε να δεχτούμε. Εγώ θέλω να το σκεφτώ και της υποσχέθηκα ότι θα της απαντήσω σήμερα το απόγευμα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Από τη μια ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα συναντήσουμε αυτά τα δύο αγόρια. Από την άλλη πρέπει η συνάντηση να μείνει μυστική, γιατί έτσι και το μάθουν οι γονείς μου, πάει τελείωσα.

Ομάδες εργασίας: Βοηθήστε τη Σοφία να αποφασίσει ποια απάντηση θα δώσει το απόγευμα στη Μαρία.