Η ενδοσχολική βία στο επίκεντρο της Βουλής των Εφήβων

Η ενδοσχολική βία, η ασφαλής χρήση του διαδικτύου και οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στην ποιότητα ζωής, βρέθηκαν στο επίκεντρο των προτάσεων της ΙΗ΄ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων, που συνεδρίασε σήμερα σε ολομέλεια.

Οι περισσότεροι έφηβοι που ανέβηκαν στο βήμα εξέφρασαν την αγωνία τους για τις διαστάσεις που έχει προσλάβει το φαινόμενο του ενδοσχολικού εκφοβισμού και περιέγραψαν ως βασικά αίτια το οικογενειακό περιβάλλον αλλά και την οικονομική και κοινωνική κρίση.

Επισημάνθηκε επίσης ότι το φαινόμενο κλιμακώνεται σημαντικά, όταν οι μαθητές βρίσκονται κοντά στις πανελλαδικές εξετάσεις. Επικρατέστερη πρόταση αναδείχθηκε η συμβουλευτική στήριξη των σχολικών μονάδων από ψυχολόγους και κοινωνικούς λειτουργούς.

Οι μαθητές ζήτησαν οργανωμένη αντιμετώπιση των κινδύνων που δημιουργεί το παράνομο διαδικτυακό περιβάλλον και ο εθισμός στην ηλεκτρονική κοινωνική δικτύωση, ενώ επισημάνθηκε και η ανάγκη να ενισχυθούν τα μέτρα προστασίας του περιβάλλοντος.

πηγή: http://news247.gr  Ιούλιος 01 2013 12:40