Σεμινάριο : «Εκπαιδευτικοί και σχολική ζωή – όταν ο μαθητής ή η μαθήτρια ζητάει βοήθεια». H περίπτωση της Μαρίας, Γ. μαθήτριας Β΄ Λυκείου.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Μελέτη Περίπτωσης Προσωπικές Εργασίες

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Πέλλας
Διήμερο Σεμινάριο Συμβουλευτικής για 6 ομάδες Εκπαιδευτικών
Τίτλος Σεμιναρίου: «Εκπαιδευτικοί και σχολική ζωή: όταν ο μαθητής ή η μαθήτρια ζητάει βοήθεια».
Σύνολο συμμετεχόντων: 134 Εκπαιδευτικοί
Σχολικό έτος 2012-13.
Εισηγητές:  Αθανάσιος Μπαζούκης, Κωνσταντίνος Κιουρτσής.
Τεχνικές: ομάδες εργασίας και μελέτη περίπτωσης.

Το φύλλο εργασίας των ομάδων: H περίπτωση της Μαρίας, Γ. μαθήτριας Β΄ Λυκείου.

o εκπαιδευτικός. Τρύφων Δ., φυσικός, ετών 52
Εξαίρετος επιστήμονας, αυστηρός αλλά δίκαιος

η μαθήτρια Μαρία, Γ., μαθήτρια Β΄ Λυκείου.
Επιμελής και άριστη μαθήτρια, με σημαντική επιτυχία σε πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρίας. Το καμάρι του σχολείου και του καθηγητή Τρύφωνα Δ.

το αίτημα της μαθήτριας προς τον εκπαιδευτικό
Στο διάλειμμα η μαθήτρια Μαρία, Γ. ζητάει από τον φυσικό Τρύφωνα, Δ. να της αφιερώσει λίγα λεπτά για να την ακούσει. Ο καθηγητής με χαρά του την κοιτάει στα μάτια και την περιμένει να μιλήσει. Η Μαρία του λέει:
«κύριε, εχθές με ενημέρωσε ο θείος μου που είναι πανεπιστημιακός στις ΗΠΑ, ότι το Πανεπιστήμιό του με δέχεται για σπουδές στην πυρηνική φυσική, και με περιμένει το καλοκαίρι να δώσω συνέντευξη στην επιτροπή. Ο θείος μου έχει τη βεβαιότητα ότι θα με πάρουνε οπωσδήποτε, αλλά υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα. Ο πατέρας μου, δεν θα μου επιτρέψει να σπουδάσω στις ΗΠΑ. Όπως ξέρετε δεν έχω αδέλφια και έτσι φοβάται ότι η Αμερική θα του πάρει το μοναδικό του παιδί, όπως έκανε και με τον μοναδικό του αδελφό. Η μητέρα μου εκτός από τους φόβους του πατέρα μου, διατυπώνει και έναν επιπλέον φόβο. Ότι δηλαδή η καριέρα μου δεν θα μου αφήσει περιθώρια να δημιουργήσω οικογένεια. Σας παρακαλώ, ελάτε ένα απόγευμα στο σπίτι μου να το συζητήσετε με τους δικούς μου.

το έργο της ομάδας εργασίας
Βοηθήστε τον καθηγητή Τρύφωνα Δ. να αποφασίσει ποια θα είναι η συμβουλευτική του στρατηγική με τη Μαρία, Γ.