Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Αρχαίου Θεάτρου 12-20/9/2013. Αρχαίο Θέατρο του Δίου. Συμμετοχές Σχολείων έως 21/6/2013.

Στις πλαγιές του Ολύμπου και στο αρχαίο θέατρο του Δίου διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας – Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Αρχαίου Θεάτρου, η οποία έχει τεθεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας (αρ.πρωτ. 42729/Γ7/29-03-2013),  με τίτλο: Σκηνικοί Αγώνες:«Ολύμπια τα εν Δίω». Οι θεατρικοί αγώνες θα διαρκέσουν εννέα ημέρες από τις 12 έως και 20 Σεπτεμβρίου 2013. Η δράση αποτελεί αναβίωση των αρχαίων αγώνων θεάτρου που διεξάγονταν στον ίδιο χώρο, την ιερή πόλη των Μακεδόνων, με τον ίδιο τίτλο και διαρκούσαν εννέα μέρες όσες και οι Πιερίδες Μούσες. Κάθε ημέρα θα είναι αφιερωμένη σε μία Μούσα (Καλλιόπη, Ευτέρπη, Κλειώ, Ερατώ, Μελπομένη, Πολύμνια, Τερψιχόρη, Θάλεια, Ουρανία).
Η διοργάνωση θα διεξαχθεί στο ίδιο θέατρο του Δίου, όπου ο Ευριπίδης έγραψε και παρουσίασε πέντε έργα του, κορυφαίο των οποίων είναι οι «Βάκχες».  Κατά την αρχαία ελληνική παράδοση εδώ τάφηκε ο Ευριπίδης, σύμφωνα με επιτάφιο επίγραμμα. «Χαίρε μελαμπετάλοις, Ευριπίδη, εν γυάλοισι Πιερίας τον αεί νυκτός έχων θάλαμον». Η θεματική του μαθητικού αυτού Φεστιβάλ περιλαμβάνει έργα αρχαίου θεάτρου (όχι μόνο αρχαίου ελληνικού και λατινικού δράματος) αλλά και άλλων λαών όπως αυτό εκφράστηκε σε παλιότερες εποχές.
Οι Διεθνείς Μαθητικοί Θεατρικοί Αγώνες στους πρόποδες του Ολύμπου, «Ολύμπια τα εν Δίω» δεν έχουν διαγωνιστικό χαρακτήρα.
Σκοποί της Μαθητικής Συνάντησης είναι:
-Η παρουσίαση και η κατανόηση του εκπαιδευτικού χαρακτήρα της πρώιμης θεατρικής τέχνης ως πανανθρώπινης έκφρασης.
-Η προσέγγιση και η εξοικείωση των μαθητών με σημαντικά θεατρικά κείμενα αρχαίων Ελλήνων και ξένων συγγραφέων.
-Η βαθύτερη κατανόηση και η ανταλλαγή διεθνώς αναγνωρισμένων πολιτιστικών και διαχρονικών ιδεών και αξιών.
-Η επικοινωνία και η γνωριμία με άλλους πολιτισμούς και η συμβολή της διαφορετικότητας του κάθε πολιτισμού στη δημιουργία   του παγκόσμιου πολιτισμού.
-Η ενθάρρυνση των μαθητών να αναπτύξουν φιλικές σχέσεις
-Η προώθηση ανταλλαγής εμπειριών μεταξύ των σχολείων και η δημιουργία νέων δεσμών
-Η καλλιέργεια θεατρικής παιδείας για τους μαθητές και τον πολιτισμό γενικότερα
-Η ανάδειξη της παγκοσμιότητας του αρχαίου ελληνικού θεάτρου και να υπογραμμίσει την παρουσία του στο σήμερα.
Τα σχολεία που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στα «Ολύμπια τα εν Δίω» πρέπει να αποστείλουν συμπληρωμένη τη συνημμένη δήλωση συμμετοχής, ταχυδρομικά ή με e-mail,  μέχρι την Παρασκευή 21 Ιουνίου στη διεύθυνση:
Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης Πιερίας, Γραφείο Καινοτόμων Δράσεων
Π.Τσαλδάρη 8, Τ.Κ. 60 100 Κατερίνη