Για ένα καλύτερο σχολείο. Διήμερο Σεμινάριο Συμβουλευτικής «Διερευνώντας τη βία στo σχολείο».

O  Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων (ΣΣΝ) της Δ/νσης ΔΕ Πέλλας υλοποιεί διήμερα σεμινάρια συμβουλευτικής, διάρκειας δέκα (10) ωρών στην Έδεσσα, στην Αριδαία και στα Γιαννιτσά, για εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, με θέμα «Διερευνώντας τη βία στo σχολείο». Συμμετέχουν συνολικά 130 εκπαιδευτικοί, μέλη έξι ομάδων (μία ομάδα στην Αριδαία, δύο στην Έδεσσα και τρεις στα Γιαννιτσά). Τα διήμερα σεμινάρια είναι βιωματικού χαρακτήρα με κύριες εκπαιδευτικές τεχνικές τη «μελέτη περίπτωσης» και την «εργασία σε μικρές ομάδες» και με εισηγητές τον Αθανάσιο Μπαζούκη, υπεύθυνο του ΣΣΝ και τον Κωνσταντίνο Κιουρτσή, εθελοντή συνεργάτη του ΣΣΝ. Μεταξύ άλλων παρουσιάζεται και μια μη τιμωρητική μέθοδος αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού. Οι συναντήσεις των έξι ομάδων θα ολοκληρωθούν τους μήνες Μάιο και Ιούνιο του 2013. Το χαρακτηριστικό είναι ότι όλες οι συναντήσεις πραγματοποιούνται απογευματινές ώρες (15:30-20:30) χωρίς να επηρεαστεί το σχολικό πρόγραμμα και χωρίς να αμείβεται κανένας για τη συμμετοχή του.

Πληροφορίες : Μπαζούκης Αθανάσιος thanbaz@gmail.com και Κωνσταντίνος Κιουρτσής kkiourtsis@sch.gr