Global Hope | Εθελοντές αναβαθμίζουν τα φτωχά χωριά σε Αφρική και Μέση Ανατολή

πηγή: http://www.kala-nea.gr/archives/41564 on May 11, 2013

Χιλιάδες εθελοντές ανά τον κόσμο «μεταμορφώνουν» τις κοινότητες των φτωχών χωριών στην Αφρική και Μέση Ανατολή, βοηθώντας τους κατοίκους να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους. Η παγκόσμια ΜΚΟ Global Hope Network International (GHNI) δεν προσπαθεί απλά να δώσει ένα πιάτο φαγητό ή ένα φάρμακο στα παιδιά, αλλά να ενδυναμώσει τους κατοίκους, ώστε να μετατρέψουν το χωριό τους σε βιώσιμο! Έτσι, δεν προχωρά με βάση μόνο την ελπίδα, αλλά και την αλλαγή στην καθημερινότητα τους. Από την Αιθιοπία, την Κένυα και το Αφγανιστάν, μέχρι το Θιβέτ, τη Σρι Λάνκα και το Λίβανο, εθελοντές κάθε εθνικότητας προσπαθούν να δώσουν ένα τέλος στις ασθένειες, την έλλειψη φαγητού, νερού και εισοδήματος στα φτωχότερα χωριά του κόσμου. Οι κάτοικοι κρατούν γερά το αίσθημα της επιβίωσης, αλλά «όχι» και τη γνώση της εξέλιξης! Μέχρι πριν μερικά χρόνια, ζούσαν με ένα γεύμα την ημέρα και κατανάλωναν βρώμικο νερό… αλλά σήμερα έχουν μάθει για το είδος των καλλιεργειών που ευδοκιμούν στην περιοχή και για το φιλτράρισμα του νερού από το χώμα, χάρη στη GHNI.«Πριν τη στήριξη των εθελοντών, το μέσο εισόδημα π.χ. της Gambella στην Κένυα ήταν 1 δολάριο την ημέρα, ενώ σήμερα οι κάτοικοι βασίζονται στα ταλέντα τους και τους τοπικούς πόρους, δημιουργώντας τις δικές τους επιχειρήσεις», αναφέρουν οι εθελοντές στο site της Global Hope. Σκοπός της ΜΚΟ είναι να κινηθούν οι φτωχοί μακριά από την απελπισία, με την ΜΚΟ να τους παρέχει βοήθεια και γνώσεις όσον αφορά: το φιλτράρισμα του νερού για μαγείρεμα, την καλλιέργεια αγαθών στα χωράφια, την πρόληψη ασθενειών, τη δημιουργία εσόδων και τέλος, την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Στην Gambella της Κένυας, οι εθελοντές κατάφεραν σε μόλις πέντε χρόνια και με ελάχιστο κόστος, να χτίσουν το πρώτο δημοτικό σχολείο, να δημιουργήσουν άφθονες καλλιέργειες μέσα στην ξηρασία και να πολλαπλασιάσουν το εισόδημα των οικογενειών κατά 10 φορές! Και όμως μια μικρή επιχείρηση στο χωριό θεωρείται τρομερή εξέλιξη… αν σκεφτούμε ότι οι χωρικοί μέχρι τότε δεν είχαν τουαλέτες ή έπλεναν τα ρούχα στο ποτάμι. Παράλληλα, οι εθελοντές της GHNI ασχολούνται και με την εκπαίδευση των παιδιών, προσεγγίζοντας αρχικά την τοπική αυτοδιοίκηση των χωριών. Χαρακτηριστικό είναι ότι σήμερα, πάνω από 200 παιδιά πηγαίνουν σχολείο στη Gambella, μετά τη δημιουργία 8 τάξεων και τη βοήθεια 6 δασκάλων.

Η προσφορά της Global Hope στον κόσμο

Η GHNI ξεκίνησε το 1999 για να βοηθήσει έναν καταυλισμό Αφγανών προσφύγων στο Πακιστάν. Τα αποτελέσματα ήταν τόσο εντυπωσιακά, με τους πρόσφυγες να ζουν κάτω από καλύτερες προδιαγραφές… και σχεδόν τρία εκατομμύρια πολίτες να μιλούν για την πρωτοβουλία. Έτσι, έγινε και η επίσημη έναρξη της Global Hope Network International, η οποία μέχρι σήμερα έχει προσφέρει βοήθεια σε πάνω από 100 χωριά, ακόμα και στο Ιράκ, την Ιορδανία, την Τουρκία και την Ινδονησία. Το δίκτυο της οργάνωσης περιλαμβάνει πάνω από 4.000 εθελοντές που καθημερινά ενώνουν τα χέρια τους σαν μια γροθιά κατά της φτώχειας, είτε μέσα από μια συνδρομή, είτε μέσα από τη βοήθεια στα χωριά, δίνοντας μια «ανάσα» ζωής στους απελπισμένους κατοίκους του κόσμου!