«Μικρά Σεμινάρια» Γραμματικής και Ορθογραφίας. Ιωάννινα από 15/4/2013.

πηγή: http://esos.gr/article/fitites-eidiseis/mokra_seminaria_grammatikis_orthografias
Το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Φιλολόγων ν. Ιωαννίνων, τον Σύλλογο Φοιτητών Π.Τ.Ν. και την Επιστημονική Ένωση «Νέα Παιδεία» διοργανώνει τα “Μικρά Σεμινάρια Γραμματικής και Ορθογραφίας”. Πρόκειται για τον πρώτο κύκλο εβδομαδιαίων μαθημάτων γραμματικής και ορθογραφίας που απευθύνονται στους φοιτητές του Τμήματος όλων των ετών με στόχο τον εμπλουτισμό των γνώσεών τους στα συγκεκριμένα πεδία. Τα «Μικρά Σεμινάρια» θα πραγματοποιηθούν από 15/4 έως 3/6/13. Θα διεξάγονται κάθε Δευτέρα και ώρα 4-6 μ.μ. στο Αμφιθέατρο του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών και θα τα παρακολουθήσουν 250 φοιτητές. Οι εισηγητές των σεμιναρίων είναι μέλη ΔΕΠ και Διδάκτορες από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο  Θεσσαλονίκης και York της Μεγάλης Βρετανίας, καθώς και μέλη του Συνδέσμου Φιλολόγων νομού Ιωαννίνων. Με την ολοκλήρωση του πρώτου σεμιναριακού κύκλου θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης στους συμμετέχοντες. Ευγενής χορηγός των «Μικρών Σεμιναρίων Γραμματικής και Ορθογραφίας» είναι οι εκδόσεις Gutenberg.
Το πρόγραμμα των σεμιναρίων έχει ως εξής:
Δευτέρα 15/4/13. Προεδρείο: Βασίλης Κούτρας, Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη
4 – 5 μ.μ.:Έναρξη – Χαιρετισμοί:
-Γιώργος Καψάλης, Αντιπρύτανης, Καθηγητής Ελληνικής Φιλολογίας Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,
-Βασίλης Κούτρας, Πρόεδρος Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Καθηγητής Αγωγής Υγείας,
-Ιωάννης Αναγνώστου, Πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων ν. Ιωαννίνων, Σχολικός Σύμβουλος.
5 – 6 μ.μ.: «Ορθογραφικές και γλωσσικές επισημάνσεις», Γιώργος Καψάλης, Καθηγητής Eλληνικής Φιλολογίας με έμφαση στις κλασικές σπουδές και την Παιδική Λογοτεχνία, Αντιπρύτανης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Δευτέρα 22/4/13. Προεδρείο: Ιωάννης Αναγνώστου, Σταματία Λογοθέτη
4-5 μ.μ.: «Η ορθογραφία των λέξεων», Γιάννης Αναγνώστου, Πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων ν. Ιωαννίνων, Σχολικός σύμβουλος.
5-6 μ.μ.: «Το ρηματικό σύνολο της Ελληνικής», Αλεξάνδρα Γαλάνη, Ε.Ε.ΔΙ.Π. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,  Διδάκτωρ Πανεπιστημίου York Μ. Βρετανίας.
Δευτέρα 13/5/13. Προεδρείο: Μαρία Μαστροπαύλου, Ελευθερία Παπανικολάου
4-5 μ.μ.: «Παρουσίαση και χρήση Λεξικών και Γραμματικών της Ελληνικής Γλώσσας», Σταμάτης Μερσινιάς, Επίκουρος Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας Τμήματος Φιλολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
5-6 μ.μ.: «Συνοπτικός οδηγός κανόνων ορθογραφίας», Νίκη Ζούκη, μέλος Συνδέσμου Φιλολόγων ν. Ιωαννίνων.
Δευτέρα 20/5/13. Προεδρείο: Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη, Εμίλ Θεοδωρόπουλος
4-5 μ.μ.:  «Ρήμα και Ύφος», Γεωργία Λαδογιάννη, Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
5-6 μ.μ.: «Η ορθογραφία των λέξεων», Σταματία Λογοθέτη, μέλος Συνδέσμου Φιλολόγων ν. Ιωαννίνων.
Δευτέρα 27/5/13. Προεδρείο: Αθανάσιος Μιχάλης, Ευθύμης Τόλιος
4-5 μ.μ.: «Μορφολογικές διτυπίες ονοματικών και ρηματικών δομών στη νέα ελληνική: λόγια και λαϊκή επίδραση, ο ρόλος της γλωσσικής αλλαγής”, Αθανάσιος Μιχάλης, Λέκτορας Γλωσσολογίας Φ.Π.Ψ. Πανεπιστημίου Αθηνών.
5-6 μ.μ.: «Βασικοί μηχανισμοί παραγωγής γλωσσικών λαθών στη Νέα Ελληνική γλώσσα», Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη, Λέκτορας Γλωσσολογίας και Ελληνικής Γλώσσας Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Δευτέρα 3/6/13. Προεδρείο: Χαράλαμπος Στεργιούλης, Αναστασία Γεωργινέζη
4-5 μ.μ.: «Σημεία στίξης και ορθή χρήση τους», Χαράλαμπος Στεργιούλης, Διδάκτωρ Βυζαντινής Φιλολογίας Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
5-6 μ.μ.: «Τεχνικές οπτικής αναγνώρισης και αναπαράστασης των λέξεων», Μαρία Μαστροπαύλου, Λέκτορας Ψυχογλωσσολογίας Τμήματος Φιλολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
6 μ.μ.: Λήξη σεμιναρίου. Χορήγηση βεβαιώσεων.
Επιστημονική Επιτροπή:
-Βασίλης Κούτρας, Καθηγητής, Πρόεδρος Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
-Κώστας Αγγελάκος, Επίκουρος Καθηγητής Παιδαγωγικών Τμήματος Ιστορίας Ιονίου Πανεπιστημίου
-Ιωάννης Αναγνώστου, πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων ν. Ιωαννίνων, Σχολικός Σύμβουλος
-Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη, Λέκτορας Γλωσσολογίας και Ελληνικής Γλώσσας Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Οργανωτική Επιτροπή:
-Εμίλ Θεοδωρόπουλος, φιλόλογος
-Ευθύμης Τόλιος, φοιτητής Π.Τ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
-Αναστασία Γεωργινέζη, φοιτήτρια Π.Τ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
-Ελευθερία Παπανικολάου, φοιτήτρια Π.Τ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
-Ελένη Θεοδώρου, φοιτήτρια Π.Τ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
-Χριστίνα Φορτούνη, φοιτήτρια Π.Τ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων