Πρόσκληση σχολείων για συμμετοχή στον εορτασμό της Παγκόσμια Ημέρας Περιβάλλοντος- ECO FESTIVAL του Δήμου Σερρών. Δηλώσεις συμμετοχής έως 30/3/2013.

Ο Δήμος Σερρών, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος, διοργανώνει από τις 3 έως 7 Ιουνίου 2013 πολιτιστικές και εκπαιδευτικές εκδηλώσεις στις Σέρρες στο χώρο του πρώην στρατοπέδου Παπαλουκά. Η γιορτή αυτή, που την ονομάζουμε ECOFESTIVAL, τελεί υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. και εντάσσεται στον εορτασμό των 100 χρόνων από την Απελευθέρωση των Σερρών. Οι δράσεις διοργανώνονται από το Τμήμα Περιβάλλοντος της Δ/νσης Τ.Υ. Δήμου Σερρών σε συνεργασία με την Εντεταλμένη Σύμβουλο Πολιτισμού Αθλητισμού και δια βίου Μάθησης και την Κοινωφελή Επιχείρηση Δήμου Σερρών (Κ.Ε.ΔΗ.Σ.) με τη συμμετοχή του Δημοτικού Εικαστικού Εργαστηρίου ¨ΑΡΤΙΟ¨ και συμμετέχουν με τις δράσεις τους οι εξής φορείς: Ο Φορέας Διαχείρισης Λίμνης Κερκίνης, ο Φορέας Διαχείρισης Λαϊλιά, το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ Σερρών), η Α’ θμια και Β’ θμια Εκπαίδευση Ν. Σερρών, το ΕΕΕΕΚ Σερρών, το Κ.Π.Ε. Ποροϊων Ν. Σερρών, διάφορες ΜΚΟ και τοπικούς συλλόγους, εταιρείες ανακύκλωσης όπως η ΕΕΑΑ Α.Ε., ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ Α.Ε., ΜΕΛ Α.Ε. κ.ά., η Επιχείρηση Στερεών Αποβλήτων Νομού Σερρών (Ε.Σ.Α.Ν.Σ. Α.Α.Ε.), αλλά και πολλοί εθελοντές. Στο πρόγραμμα του φετινού εορτασμού έχουν ενσωματωθεί: οι ετήσιες δράσεις της Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Β’ θμιας και Α’ θμιας Εκπαίδευσης Νομού Σερρών, θεατροπαιχνίδια, θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες, κουκλοθέατρο, θέατρο σκιών με θεματολογία σχετική σε θέματα περιβάλλοντος, εικαστικά και χειροτεχνίες με την καθοδήγηση του Δημοτικού Εικαστικού Εργαστηρίου ΆΡΤΙΟ, βιωματική ανακύκλωση υλικών, δημιουργία ανακυκλωμένου χαρτιού. Οι εκδηλώσεις ενδιαφέροντος των σχολείων για τη συμμετοχή με παρουσίαση δράσης θα πρέπει να αποσταλούν στο Δήμο Σερρών, Τμήμα Περιβάλλοντος (e-mail: termentzidou@serres.gr φαξ:2321022187, τηλ. 231350136, Ταχ. Δ/νση: Κων/νου Καραμανλή 1, 621 10 Σέρρες) έως 30 Μαρτίου, ενώ οι επισκέψεις θα πρέπει να δηλωθούν έως 30 Απριλίου για τη σωστή οργάνωσης και ομαλή διεξαγωγή του ECO FESTIVAL.