Πρόσκληση σχολικών μονάδων σε ημερίδες για την ανακύκλωση των τηγανελαίων

Η Περιφερειακή Αυτοδιοίκηση Πέλλας, οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (υπεύθυνοι σχολικών δραστηριοτήτων)  και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας-Γιαννιτσών-Συντονιστής Φορέας Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Απορρίμματα τα χρήσιμα άχρηστα», σας προσκαλούν να παραβρεθείτε σε ενημερωτική ημερίδα για την ανακύκλωση και, ειδικότερα, την ανακύκλωση των τηγανελαίων στην Περιφερειακή Ενότητα Πέλλας. Έχει προγραμματιστεί η πραγματοποίηση τριών Ημερίδων με το ίδιο περιεχόμενο ώστε να δοθεί η δυνατότητα στους επικεφαλής των σχολικών μονάδων να συμμετέχουν στην Ημερίδα που είναι πλησιέστερα στην έδρα τους.
Ο προγραμματισμός των Ημερίδων είναι ως εξής:
Αριδαία:  Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013, ώρα 12.00μ.μ. Ξενιτίδειο Πνευματικό Κέντρο
Έδεσσα: Τρίτη 12 Μαρτίου 2013, ώρα 12.00μ.μ., Αίθουσα εκδηλώσεων Διοικητηρίου
Γιαννιτσά: Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013, ώρα 12.00μ.μ., Αίθουσα Πληροφόρησης Νέων Δήμου Πέλλας
Το πρόγραμμα των Ημερίδων περιλαμβάνει:
12.00-12.15   Προσέλευση-Χαιρετισμοί
12.15-12.30   Έναρξη ημερίδας από τον Αντιπεριφερειάρχη Πέλλας κ. Θεόδωρο Θεοδωρίδη
12.30-12.45   «Η Διαχείριση των στερεών αποβλήτων στην Π.Ε. Πέλλας και η προοπτική της ανακύκλωσης», Στέλλα Λαμπάδα-Προϊσταμένη Περιβάλλοντος και Υδροοικονομίας Π.Ε. Πέλλας, Στέφανος Αργυράκης, Γεωλόγος-Περιβαλλοντολόγος, στέλεχος Π.Ε. Πέλλας
12.45-13.15   «Η Αειφόρος Διαχείριση των Απορριμμάτων με τη ματιά της εκπαίδευσης», Σ. Θεοδωρίδου-Διευθύντρια ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών, Ελισάβετ Φράγκου-Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/βάθμιας Εκπαίδευσης, Ηλίας Κάρτας-Εκπαιδευτικός
13.15-13.45   «Η εφαρμογή του Προγράμματος ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ για την ανακύκλωση των τηγανελαίων στην Π.Ε. Πέλλας», Διονύσης Κορσιάνος-Γενικός Διευθυντής Ionian Recycle Hellas, Νίκος Αβουκάτος-δημοσιογράφος, Green Agenda.
13.45-14.00   Τοποθετήσεις από το κοινό, ερωτήσεις, συζήτηση
Πληροφορίες στο τηλέφωνο  2381351201 και στο email antiperiferiarxis@1177.syzefxis.gov.gr