Έρευνα αποτίμησης των εκπαιδευτικών αναγκών των Εκπαιδευτικών Πληροφορικής σε τεχνολογίες πληροφορικής και υποδομές σχολείων. Ανακοίνωση της πράξης «ΣΤΗΡΙΖΩ»

Το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «Διόφαντος» σε συνεργασία με τους Φορείς λειτουργίας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, στα πλαίσια του πράξης “ΣΤΗΡΙΖΩ”, για την καλύτερη διαμόρφωση του προγράμματος εκπαίδευσης των εκπαιδευτικών πληροφορικής, εξέδωσε ανακοίνωση η οποία είναι διαθέσιμη παρακάτω:
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «Διόφαντος» σε συνεργασία με τους Φορείς λειτουργίας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, στα πλαίσια του πράξης “ΣΤΗΡΙΖΩ”, υλοποιεί μια σειρά εκπαιδευτικών δράσεων οι οποίες απευθύνονται στο προσωπικό ενδοσχολικής τεχνικής (εκπαιδευτικοί πληροφορικής ΠΕ19, ΠΕ20) της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Το πρόγραμμα εκπαίδευσης θα διεξαχθεί με σύγχρονη τηλεκπαίδευση, έχει συνολική διάρκεια 10 ωρών και αφορά: (α) στις τεχνολογικές υποδομές (εργαστήρια, διαδραστικοί πίνακες, κλπ) των σχολικών μονάδων και (β) στις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. Το πρόγραμμα της εκπαίδευσης αποτελείται από ένα σύνολο υποχρεωτικών και προαιρετικών αντικειμένων εκπαίδευσης, τα οποία θα μπορούν να επιλεγούν από τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς.
Για την καλύτερη διαμόρφωση του προγράμματος εκπαίδευσης, απευθυνόμαστε στους εκπαιδευτικούς πληροφορικής με σκοπό την καταγραφή των αναγκών και των προτάσεών σας και σας καλούμε να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο μας: www.sch.gr/training
Στο ερωτηματολόγιο αυτό μπορείτε να εκφράσετε τις προτιμήσεις και προτάσεις σας.Δεν θα χρειαστείτε περισσότερο από 10 λεπτά για τη συμπλήρωσή του.Αν και η είσοδος του γίνεται με τα στοιχεία σύνδεσης του χρήστη (όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης) στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, παραμένει ανώνυμο καθώς στατιστικά στοιχεία θα εξαχθούν μόνο στο σύνολο των απαντήσεων και όχι ατομικά.
Δικαίωμα συμπλήρωσης έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί πληροφορικής ΠΕ19-20 (μόνιμοι, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι).
Το ερωτηματολόγιο θα παραμείνει ενεργό μέχρι την Κυριακή 27/01/2013.
Οι εκπαιδευτικές δράσεις αυτές πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «ΣΤΗΡΙΖΩ – Οριζόντιο Έργο Υποστήριξης Σχολείων, Εκπαιδευτικών και Μαθητών στο Δρόμο για το ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, νέες υπηρεσίες Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και Στήριξη του ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΔΡΑΣΗ)» που υλοποιεί τη Δράση Α8 «Πρακτική εκπαίδευση του προσωπικού ενδοσχολικής τεχνικής υποστήριξης και λειτουργική ένταξή του στο ενιαίο σχήμα υποστήριξης».
Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία σας και τη δουλειά που κάνετε για τη διάδοσή και χρήση των τεχνολογιών πληροφορικής και νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση.
Με εκτίμηση,
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ