Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS: «Εξοικονόμηση Νερού στα σχολεία – Watersave»

Το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS, συνεπές και φέτος στο ραντεβού του με την εκπαιδευτική κοινότητα, υλοποιεί για τη σχολική χρονιά 2012-13 το εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, «Εξοικονόμηση Νερού στα σχολεία – Watersave». Οι ενημερωτικές παρουσιάσεις προσαρμόζονται ανάλογα με την ηλικία των εκπαιδευόμενων, διαρκούν μία διδακτική ώρα (45’) και πραγματοποιούνται από εξειδικευμένους συνεργάτες του Δικτύου ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS με χρήση σύγχρονων οπτικοακουστικών μέσων στο χώρο του σχολείου κατόπιν συνεννόησης με την/ον Διευθύντρια/ντή. Επίσης, συνοδεύονται από δημιουργική συζήτηση με τους μαθητές με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών πάνω στο εκάστοτε περιβαλλοντικό ζήτημα. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην ενθάρρυνση για ανάληψη δράσεων από τους ίδιους τους μαθητές, τόσο μέσα στο σχολείο, όσο και έξω από αυτό.
Περισσότερα στο έγγραφο:  Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS- Περιβαλλοντική Εκπαίδευση 2012-2013