Πρόγραμμα εκπαιδευτικών ξεναγήσεων σχολείων, στους χώρους του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Eνημέρωση Nέα Εγχειρίδια-Άρθρα

Το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μέσω του Τμήματος Διεθνών και Δημοσίων Σχέσεων, έχει καθιερώσει από το 2001 το θεσμό των επισκέψεων από μαθητές της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στους χώρους του Ιδρύματος.
Ειδικότερα, το πρόγραμμα για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση το πρόγραμμα επισκέψεων περιλαμβάνει το Εργαστήριο Μελισσοκομίας και Σηροτροφίας, το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Υδροβιολογίας, το Εργαστήριο Γεωργίας, το Εργαστήριο Γεωργικής Μηχανολογίας, το Εργαστήριο Γαλακτοκομίας καθώς επίσης και επίσκεψη στο Γεωργικό Μουσείο όπου γίνεται σύντομη αναφορά στην πολυετή ιστορία του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Περισσότερα στη διαδικτυακή θέση http://www.aua.gr/index.php?sec=content&item=174 και στον οδηγό επισκέψεων, ο οποίος είναι διαθέσιμος στο έγγραφο:  odigos