Συνέδριο με θέμα: Περιβάλλον, Πολιτισμός, Αειφορία, Παιδεία, Φυσικές Επιστήμες

Το παράρτημα Κεντρικής & Δυτικής Μακεδονίας της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, διοργανώνει το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο του με θέμα : «Περιβάλλον, Πολιτισμός, Αειφορία, Παιδεία, Φυσικές Επιστήμες». Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί από 29,30 Ιουνίου 2012, έως και την 1η Ιουλίου 2012, στη Θεσσαλονίκη. Στο Συνέδριο καλούνται να συμμετέχουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για την θεματολογία του συνεδρίου εκπαιδευτικοί Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης, διδάσκοντες και ερευνητές Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, Ανώτατων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, Ερευνητικών Ιδρυμάτων, φοιτητές και εκπρόσωποι κυβερνητικών και μη κυβερνητικών οργανώσεων και φορέων.  Το περιεχόμενο των εργασιών μπορεί να είναι μια επιστημονική έρευνα, ένα σχολικό προγράμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, ή ένα άλλο σχολικό πρόγραμμα όπως πχ ένα Πολιτιστικό ή ένα Ερευνητικό Πρόγραμμα – Εργασία (project) του α΄ή του β΄ Εξαμήνου των σχολείων (Α΄Τάξης των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ), ένα πρόγραμμα των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) σε θεματικά δίκτυα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΠΕ), Ερευνητικές εργασίες-project, τοπικές συνεργασίες, διεθνείς συνεργασίες, εκπαιδευτικό υλικό, θέματα της Τεχνολογίας, εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με τις θεματικές του συνεδρίου κ.ά.
Περισσότερα στην ιστοσελίδα:  www.eefthes.gr