Έφηβοι και βία – σχολικός εκφοβισμός. Έρευνα του ΕΠΙΨΥ

Eνημέρωση Nέα

Ως σχολικός εκφοβισμός ορίζεται η επαναλαμβανόμενη υποβολή ενός μαθητή σε αρνητικές καταστάσεις από έναν ή περισσότερους άλλους μαθητές. Ο μαθητής που εκφοβίζεται είναι συχνά μικρότερης σωματικής διάπλασης, δύναμης ή ηλικίας και δεν έχει προκαλέσει το μαθητή-θύτη, ο οποίος με τη σειρά του επιθυμεί συνειδητά να βλάψει το μαθητή-θύμα. Ο εκφοβισμός παίρνει διαφορετικές μορφές, οι οποίες συχνά διαφοροποιούνται ανάλογα με το φύλο και την ηλικία του εφήβου. Έτσι, ο μαθητής-θύτης μπορεί να εκφοβίσει το μαθητή-θύμα λεκτικά (με άσχημες προσφωνήσεις, υποτιμητικά σχόλια), συναισθηματικά (με διάδοση φημών και συκοφαντιών, με σκόπιμο αποκλεισμό από δραστηριότητες) και σωματικά (με χρήση βίας).
Το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγιεινής (ΕΠΙΨΥ) δημοσιοποιεί τα αποτελέσματα  της Πανελλήνιας έρευνας στους μαθητές εφηβικής ηλικίας, για τις συμπεριφορές που συνδέονται με την υγεία (HBSC/WHO).
Τις πληροφορίες για την έρευνα «έφηβοι και βία» των Κοκκέβη Ά., Σταύρου,Μ., Φωτίου Α.,Καναβού Ε. θα τις βρείτε στο έγγραφο:  efivoi_kai_via_09_HBSC_2010_EPIPSI_2012