Δημιουργώντας ένα ασφαλές και φιλόξενο σχολείο. Εκπαιδευτικό υλικό της UNESCO.

Εγχειρίδια-Άρθρα

Η δημιουργία ενός φιλόξενου σχολείου συμβαδίζει με την ασφάλεια. Εάν το σχολικό περιβάλλον δεν αποπνέει ζεστασιά, οι μαθητές θα αισθανθούν ανήσυχοι και δεν θα συμμετέχουν πλήρως στην εκπαιδευτική διαδικασία, ανεξάρτητα από το πόσο εντατικά το σχολείο προσπαθεί να διασφαλίσει τη συμμετοχή αυτή. Βανδαλισμοί, αρνητική συμπεριφορά απέναντι στους εκπαιδευτικούς και συγκρούσεις με άλλους μαθητές συμβαίνουν συχνά όταν οι μαθητές δεν αισθάνονται ευπρόσδεκτοι στο σχολικό περιβάλλον.
Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό «δημιουργώντας ένα ασφαλές και φιλόξενο σχολείο» της Διεθνούς Ακαδημίας Εκπαίδευσης της UNESCO με ελληνική μετάφραση, είναι διαθέσιμο στη διαδικτυακή θέση http://www.ibe.unesco.org/fileadmin/user_upload/archive/publications/EducationalPracticesSeriesPdf/prac16greek.pdf  και στο έγγραφο:   filoxeno_sxoleio