U4energy : Πανευρωπαϊκός Διαγωνισμός για την ενεργειακή αποδοτικότητα

Απευθύνουμε πρόσκληση στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όλης της Ευρώπης να λάβουν μέρος σε αυτόν τον συναρπαστικό διαγωνισμό. Τα σχολεία έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν έπαθλα για τα επιτεύγματά τους όσον αφορά στην εξοικονόμηση ενέργειας. Ο πρώτος γύρος του διαγωνισμού U4energy εγκαινιάστηκε επίσημα το Σεπτέμβριο του 2010. Ο δεύτερος γύρος έχει ξεκινήσει – μπορείτε να υποβάλετε τις συμμετοχές σας μέχρι τον Μάιο 2012. Το U4energy είναι ο πρώτος Πανευρωπαϊκός διαγωνισμός για την ενεργειακή εκπαίδευση που οργανώνεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Διαγωνιστείτε με σχολεία από όλη την Ευρώπη και μοιραστείτε τα αποτελέσματά σας πέρα από τα εθνικά σας σύνορα. Η γκαλερί συμμετοχών θα προβάλλει απαράμιλλα παραδείγματα άριστης πρακτικής, στα οποία θα μπορείτε να συμβάλετε! Η πρωτοβουλία του U4energy παρακολουθείται στενά από τον Επίτροπο για θέματα ενέργειας, Κ. Günther Oettinger, ο οποίος προσωπικά καλωσορίζει τους νικητές στην Ευρωπαϊκή τελετή απονομής βραβείων στις Βρυξέλλες.
Περισσότερα στην ιστοσελίδα http://www.u4energy.eu/web/guest και στο έγγραφο:  u4energy