Εργαστήρι του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ευγενίδου: η Ιστορία της Γραφής

Το εργαστήρι αυτό ταξιδεύει τους μαθητές πίσω στο χρόνο, μέσα από τα μονοπάτια της ιστορίας της γραφής. Από τη μία παρουσιάζει την ιστορική εξέλιξη της γραφής, ενώ από την άλλη δίνει στα παιδιά την ευκαιρία για μια δημιουργική ενασχόληση και γνωριμία με τα «υλικά της γραφής». Οι μαθητές καλούνται να ακολουθήσουν τη διαδρομή από τις σπηλαιογραφίες μέχρι την ανακάλυψη της σφηνοειδούς, τα ιερογλυφικά της Αιγύπτου, τη γέννηση του ελληνικού αλφαβήτου, την εφεύρεση της τυπογραφίας και τέλος (τα βιβλία χωρίς χαρτί και μελάνι) τις ηλεκτρονικές συσκευές ανάγνωσης (e-book readers). Με την ευκαιρία αυτή, θα γράψουν σε πηλό, σε κερί, σε πάπυρο, σε περγαμηνή, αλλά και σε γραφομηχανή. Θα μάθουν πώς κατασκευάζονταν αυτά τα υλικά και  θα γράψουν με καλαμένια και ξύλινη γραφίδα, με πένες, αλλά και με φτερά χήνας!

Περισσότερα για αυτό και άλλα εργαστήρια του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ευγενίδου στην ιστοσελίδα:  http://www.eugenfound.edu.gr