ιδρύθηκε και παρουσιάστηκε το «δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο»

Το «δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο», είναι  μια πρωτοβουλία της Εταιρείας Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.). Στο «δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο» συμμετέχουν ως ιδρυτικά μέλη, εκτός από το Υπουργείο Παιδείας, η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, ο Συνήγορος του Πολίτη με την ιδιότητά του ως Συνήγορος του Παιδιού, το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού, η Παιδοψυχιατρική Εταιρεία Ελλάδος-Ένωση Ψυχιάτρων Παιδιών και Εφήβων, η Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία», το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών, το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, το Ελληνικό Τμήμα του ΙΒΒΥ – Κύκλος Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.

το σχετικό δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας είναι διαθέσιμο στο έγγραφο   diktyo_kata_tis_vias_111012