νέο πρόγραμμα σπουδών για τον πληροφοριακό γραμματισμό στο γυμνάσιο

Εγχειρίδια-Άρθρα

Το πρόγραμμα σπουδών για τον πληροφοριακό γραμματισμό των μαθητών γυμνασίου, στηρίζεται στην παρακάτω προβληματική: οι ΤΠΕ αποτελούν βασικό εργαλείο για τον μετασχηματισμό του σχολείου, την υποστήριξη και ενίσχυση της μάθησης και, τελικά, την αναβάθμιση του εκπαιδευτικού αποτελέσματος. Τα νέα περιβάλλοντα των ΤΠΕ αλλάζουν ριζικά τον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι έχουν πρόσβαση, συγκεντρώνουν, αναλύουν, αναπαριστάνουν και παρουσιάζουν την πληροφορία, επικοινωνούν και συνεργάζονται μεταξύ τους. Διαμορφώνουν και καθορίζουν νέου τύπου ικανότητες που πρέπει να καλλιεργήσουν οι μαθητές στα πλαίσια των βασικών τους σπουδών, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιούν τις ΤΠΕ με αποτελεσματικό, δημιουργικό και δεοντολογικό ορθό τρόπο. Στόχος είναι οι ΤΠΕ να ενισχύσουν τη μάθηση, τη συνεχή και δια βίου ανάπτυξη των μαθητών και, τελικά, τη συμμετοχή τους στην κοινωνία της γνώσης ως μελλοντικοί ενεργοί πολίτες.

Ολόκληρο το πρόγραμμα σπουδών είναι διαθέσιμο στο έγγραφο:   tpe_gymnasio