Υποστήριξη μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή προβλήματα συμπεριφοράς (μελέτη)

Εγχειρίδια-Άρθρα

Ο εντοπισμός των μαθητών και μαθητριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες  ή προβλήματα συμπεριφοράς και η εξατομικευμένη διδασκαλία τους μέσα στη γενική τάξη είναι απαιτητικές διαδικασίες που δίνουν νέο περιεχόμενο στις επιστημονικές ανάγκες και στον επαγγελματικό ρόλο των εκπαιδευτικών. Η ομάδα του παρόντος έργου πιστεύει, ότι η υλοποίηση του προτεινόμενου επιμορφωτικού προγράμματος μπορεί να συμβάλει αποφασιστικά στην υποστήριξη των Ελλήνων εκπαιδευτικών στην προσπάθειά τους να καταστούν ικανοί να υλοποιούν με επιτυχία την από κοινού εκπαίδευση μαθητών και μαθητριών με και χωρίς ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
Φορέας υλοποίησης: Οργανισμός Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών
Υπεύθυνος έργου: Ιωάννης Αγαλιώτης