νέο διδακτικό/μαθησιακό αντικείμενο γυμνασίου «Σχολική και Κοινωνική Ζωή»

Εγχειρίδια-Άρθρα

Στο νέο πιλοτικό πρόγραμμα σπουδών του Γυμνασίου, εισάγεται το διδακτικό/μαθησιακό αντικείμενο «Σχολική και Κοινωνική Ζωή», με σκοπό να συμβάλει στην ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών, στην καλλιέργεια ικανοτήτων και αξιών που είναι απαραίτητες στη ζωή τους, στην ανάπτυξη της κοινωνικότητας, της συνεργατικότητας, της αξιοποίησης της διαφορετικότητας, στην ανάπτυξη μιας ολιστικής προσέγγισης της μάθησης, στη διασύνδεση του σχολείου με την ζωή της ευρύτερης κοινότητας.

Το διδακτικό αντικείμενο Σχολική και Κοινωνική Ζωή είναι υποχρεωτικό «μάθημα». Η αντίστοιχη δράση των σχολικών δραστηριοτήτων, η Αγωγή Υγείας, εφαρμόζεται στα σχολεία από το 1996 σε εθελοντική βάση.

Το πλήρες κείμενο της Σχολικής και Κοινωνικής Ζωής είναι διαθέσιμο στο έγγραφο:  SKZ deyterovathmia_ekpaideysi

Ο οδηγός εκπαιδευτικού είναι διαθέσιμος στο έγγραφο:  SKZ_odigos_ekpaideytikou