Charles Leadbeater: η καινοτομία στην εκπαίδευση ξεπηδάει από τις φτωχογειτονιές (video)

Εγχειρίδια-Άρθρα

Ο Τσαρλς Λιντμπίτερ αναζήτησε ριζικά νέες μορφές εκπαίδευσης και τις βρήκε στις φτωχογειτονιές του Ρίο και του Κιμπέρα, όπου μερικά από τα φτωχότερα παιδιά στον κόσμο βρίσκουν ανατρεπτικούς νέους τρόπους να μάθουν. Και αυτό το άτυπο, ταραχοποιό νέο είδος σχολείου, λέει, πρέπει να είναι πρότυπο για όλα τα άλλα σχολεία. Παραθέτουμε απόσπασμα της ομιλίας του:
Ο Βραζιλιάνος Χουάντερσον στην ηλικία των 14, μαζί με πολλούς άλλους δεκατετράχρονους, παράτησε το βαρετό σχολείο του. Και ασχολήθηκε με αυτό που του υποσχόταν κάποιες ευκαιρίες και ελπίδα στο μέρος όπου ζούσε, δηλαδή με το εμπόριο ναρκωτικών. Από την ηλικία των 16, με γρήγορη προαγωγή, ήταν υπεύθυνος για το εμπόριο ναρκωτικών σε δέκα φτωχογειτονιές.

Το video, με διαδραστική ελληνική μετάφραση, είναι διαθέσιμο στη διαδικτυακή θέση  http://www.ted.com/talks/lang/gre/charles_leadbeater_on_education.html