Εκπαιδευτικά Προγράμματα ΚΕΘΕΑ για Επαγγελματίες Πρόληψης και Θεραπείας των Εξαρτήσεων

Για την προαγωγή του επιστημονικού διάλογου, την ανταλλαγή τεχνογνωσίας και τη διάδοση καλών πρακτικών μεταξύ των επαγγελματιών, το ΚΕΘΕΑ σχεδιάζει και εφαρμόζει πιστοποιημένα εκπαιδευτικά προγράμματα που στηρίζονται στις αρχές της δια βίου μάθησης.

Τα προγράμματα απευθύνονται τόσο σε νέα όσο και σε έμπειρα στελέχη φορέων θεραπείας και πρόληψης, σε ερευνητές, φοιτητές αλλά και σε επαγγελματίες άλλων χώρων που συνδέονται με την αντιμετώπιση του φαινόμενου, όπως εισαγγελικοί λειτουργοί, σωφρονιστικοί υπάλληλοι, στελέχη της εκπαίδευσης κ.λπ.

Κύριοι συνεργαζόμενοι φορείς με το ΚΕΘΕΑ στην παροχή εκπαίδευσης είναι η Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας, η Νομική Σχολή του ΑΠΘ, το Τμήμα Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας, Σαν Ντιέγκο, και το Tavistock Institute of Human Relations.

Περισσότερα στη διαδικτυακή θέση  εκπαιδευτικά προγράμματα για επαγγελματίες