η απώλεια στη ζωή ενός παιδιού (εκπαιδευτικό υλικό)

Εγχειρίδια-Άρθρα

Η αντιμετώπιση των απωλειών μπορεί να γίνει αντικείμενο εκμάθησης από πολύ νεαρή ηλικία. Όχι βέβαια φέροντας το παιδί αντιμέτωπο με σοβαρές απώλειες, αλλά μαθαίνοντάς του να επεξεργάζεται ψυχολογικά τα μικρά καθημερινά πένθη που βιώνει.
Σε αρκετές χώρες ασχολούνται με την «αγωγή γύρω από το θάνατο». Ο εκπαιδευτικός προσφέρει στους μαθητές του πληροφορίες και εμπειρίες ικανές να τους βοηθήσουν να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τις διάφορες καταστάσεις που θα βρουν μπροστά τους στη ζωή. Έτσι τους βοηθούν να μάθουν να αντιμετωπίζουν και τις απώλειες κάθε τύπου. Και είναι πολύ σημαντικό να αντιμετωπίζουν τις απώλειες γιατί ακόμη και μία απώλεια είναι σε θέση να επηρεάσει τη λειτουργία και ενός ολόκληρου σχολείου (χαμηλή σχολική επίδοση, απόσπαση προσοχής, εκδήλωση προβληματικών συμπεριφορών).

Συγγραφή και επιμέλεια: Σοφία Χατζηνικολάου

Επισυνάπτονται δύο έγγραφα: (α)  απώλεια στη ζωή του παιδιού: ομαδικές δραστηριότητες και (β)  απώλεια στη ζωή του παιδιού: αντίο φρέντυ

Τα κείμενα είναι διαθέσιμα στα 2 έγγραφα:

apwleia_omadikes_drastiriotites

apwleia_sti_zwi_tou_paidiou_antio_frendy