Ιωάννη Κονδυλάκη: όταν ήμουν δάσκαλος (θεατρικό σενάριο)

Προσωπικές Εργασίες

Δύο καθηγήτριες του 1ου Γυμνασίου Έδεσσας και μαθητές/μαθήτριες της Β΄τάξης του σχολείου, αποφάσισαν το 1998 να πραγματοποιήσουν πρόγραμμα αγωγής υγείας με θέμα τις διαπροσωπικές σχέσεις. Συμφώνησαν ότι η καλύτερη τεχνική θα ήταν να μεταγράψουν σε θεατρικό σενάριο το διήγημα του Ιωάννη Κονδυλάκη «όταν ήμουν δάσκαλος», να το σκηνοθετήσουν και να το παίξουν.

Πράγματι, στις συναντήσεις της ομάδας αγωγής υγείας το διήγημα έγινε το εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος. Το κείμενο έδινε τα ερεθίσματα για συζητήσεις, διερευνήσεις, αναλύσεις. Σιγά-σιγά διαμορφωνόταν και το σενάριο, διανέμονταν οι ρόλοι, στηνότανε το σχέδιο του σκηνικού. Επιλέχτηκαν χώροι για πρόβες και λόγω των πολλών υποχρεώσεων των μαθητών/μαθητριών οι συναντήσεις γίνινταν κυρίως το Σαββάτο. Κάποια στιγμή, όλα ωριμάσανε και γίνανε θεατρική παράσταση που τα είχε όλα. Έτσι παρουσιάστηκε στους συμμαθητές του σχολείου τους και των άλλων σχολείων της περιοχής. Την επόμενη χρονιά, η θεατρική παράσταση, παρουσιάστηκε στην επιτροπή των πανελληνίων καλλιτεχνικών αγώνων και τιμήθηκε με διάκριση.

έκδοση:  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Τομέας Αγωγής Υγείας.

παιδαγωγική ομάδα:
Αικατερίνη  Αντωνοπούλου, καθηγήτρια Αγγλικών
Μερόπη Βλάχου, Φιλόλογος
Κωνσταντίνος Κιουρτσής, υπεύθυνος Αγωγής Υγείας

μεταγραφή σε θεατρικό σενάριο, σκηνοθεσία, σκηνογραφία:
Αικατερίνη  Αντωνοπούλου, καθηγήτρια Αγγλικών
Μερόπη Βλάχου, καθηγήτρια φιλόλογος

το σενάριο είναι διαθέσιμο στο έγγραφο:  otan imoun daskalos_theatriko senario