διδακτικές προσεγγίσεις για την ανάπτυξη της κριτικής αντίληψης και της δημιουργικής σκέψης των μαθητών (εκπαιδευτικό υλικό)

Εγχειρίδια-Άρθρα

Φορέας Υλοποίησης:  Οργανισμός Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών (ΟΕΠΕΚ)

Συγγραφέας/Δημιουργός: Τσακίρη, Δέσποινα; Καπετανίδου, Μαρία Μ.; Τσατσαρώνη, Άννα; Κούρου, Μένη; Μαυρίκης, Γιάννης; Δημόπουλος, Κώστας; Τζιμογιάννης, Αθανάσιος; Σιορέντα, Αναστασία; Χατζηνικήτα, Βασιλεία; Αναγνωστοπούλου, Κυριακή
Επιστημονικός υπεύθυνος: Βασίλης Κουλαϊδής, Άρτεμις Γλάρου.

Περίληψη:  Ο τόμος «Σύγχρονες Διδακτικές Προσεγγίσεις για την Ανάπτυξη Κριτικής – Δημιουργικής Σκέψης για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση» έχει σαν στόχο την ανάπτυξη, επεξεργασία και παρουσίαση υλικού για την υποστήριξη των εκπαιδευτικών, της δεύτερης βαθμίδας που μοχθούν στην κατεύθυνση της καλλιέργειας στους μαθητές πνεύματος κριτικής αντίληψης και δημιουργικής σκέψης.

Το κείμενο είναι διαθέσιμο στη διαδικτυακή θέση: http://repository.edulll.gr/edulll/handle/10795/975