>

Προετοιμασία για τις πανελλαδικές εξετάσεις στη νέα ιστοσελίδα του υπουργείου Παιδείας

Του Αποστολου Λακασα
Τα δημόσια διαδικτυακά φροντιστήρια άρχισαν να λειτουργούν. Εάν κάποιος μαθητής Γ΄ Λυκείου ή καθηγητής πληκτρολογήσει http: //www. study4exams. gr θα βρεθεί στην πρώτη προσπάθεια του υπουργείου Παιδείας για το ψηφιακό φροντιστήριο. «Αγαπητέ μαθητή της Γ΄ Λυκείου, με τον ιστότοπο «Προετοιμάζομαι για Πανελλαδικές – Ψηφιακά Εκπαιδευτικά Βοηθήματα», το υπουργείο εγκαινιάζει μια νέα δράση, με στόχο να στηρίξει αποτελεσματικά την προσπάθεια όλων των μαθητών κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους για τις πανελλαδικές εξετάσεις» πληροφορεί η ιστοσελίδα. Οι μαθητές με ένα μέσο ηλεκτρονικό υπολογιστή (δεν απαιτείται, δηλαδή, ιδιαίτερος εξοπλισμός) έχουν πρόσβαση σε βίντεο με πρόσθετες παραδόσεις μαθημάτων, σε διαλέξεις εκπαιδευτικών, σε πρόσθετες (εκτός εκείνες του σχολικού εγχειριδίου) ασκήσεις και σε όλο το υλικό της εκπαιδευτικής τηλεόρασης. Οι υπεύθυνοι της ιστοσελίδας ζητούν την κατανόηση των μαθητών, αφού για το τρέχον σχολικό έτος το ψηφιακό φροντιστήριο θα λειτουργήσει πιλοτικά. Ενδεικτικό είναι ότι η προσπάθεια βρίσκεται στην αρχή της, με στόχο να ολοκληρωθεί φέτος η ύλη των 3 πρώτων μαθημάτων Κατεύθυνσης (Μαθηματικά, Φυσική και Αρχαία). Η ύλη σ’ αυτά τα μαθήματα βρίσκεται σε αρχικό στάδιο. Βέβαια, μέσα σ’ ένα τρίμηνο η ιστοσελίδα έχει δεχθεί περί τους 46.500 επισκέπτες. Η υψηλή επισκεψιμότητα ενισχύει την προσπάθεια των αρμοδίων του υπ. Παιδείας, ώστε να ολοκληρωθεί η ύλη και άλλων πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων. Οπως δηλώνεται, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2011-2012 θα λειτουργούν και τα βοηθήματα για Μαθηματικά, Βιολογία Γενικής Παιδείας και Λατινικά.