Oι ώρες που στο άμεσο μέλλον θα περνά ένας μαθητής ασχολούμενος με τη νέα τεχνολογία θα είναι περισσότερες από τις εκπαιδευτικές ώρες που θα έχει στο σχολείο δήλωσε ο υπ. Παιδείας Αρης Σπηλιωτόπουλος σήμερα στις Βρυξέλλες, μετά τη ξενάγησή του , στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καινοτομίας . Πρόκειται για μια νέα πραγματικότητα, είπε ο υπ. Παιδείας που όχι μόνο δεν μπορούμε να αγνοήσουμε, αλλά αντίθετα, οφείλουμε να αξιοποιήσουμε.

Ειδικότερα ο υπ. Παιδείας έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος από την ξενάγησή μου στην τάξη του μέλλοντος. Ενός μέλλοντος, που είναι πολύ κοντινό, και στο οποίο οφείλουμε να ανταποκριθούμε όχι μόνο στη χώρα μας, αλλά και σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ας μην ξεχνάμε ότι φέτος διανύουμε το έτος Καινοτομίας και Δημιουργικότητας. Η αξιοποίηση της τεχνολογίας, με τη σχεδίαση και την υλοποίηση μιας ηλεκτρονικής τάξης, η οποία θα λειτουργεί με το κατάλληλο εκπαιδευτικό λογισμικό, εκπαιδευτικές μεθοδολογίες και εκπαιδευτικό περιεχόμενο, θα προσφέρει στους μαθητές αδιανόητες έως σήμερα δυνατότητες ανακάλυψης και άσκησης των ιδιαίτερων ταλέντων τους. Σύμφωνα με παγκόσμιες έρευνες, οι ώρες που στο άμεσο μέλλον θα περνά ένας μαθητής ασχολούμενος με τη νέα τεχνολογία θα είναι περισσότερες από τις εκπαιδευτικές ώρες που θα έχει στο σχολείο. Πρόκειται για μια νέα πραγματικότητα, που όχι μόνο δεν μπορούμε να αγνοήσουμε, αλλά αντίθετα, οφείλουμε να αξιοποιήσουμε. Στην κοινωνία της γνώσης του 21ου αιώνα θα απαιτούνται δεξιότητες όπως η δημιουργικότητα, η κριτική σκέψη, η συνεργασία, η διαπολιτισμική κατανόηση, η συνεργασία, η γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών, η επαγγελματική και μαθησιακή αυτοδυναμία. Τα παιδιά που αρχίζουν τώρα το σχολείο πρέπει να είναι προετοιμασμένα να ζήσουν σε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο. Θα έχουν μια διαδικτυακή ζωή, με πολλές παραλλαγές. Οι απόφοιτοι της τάξης του μέλλοντος θα έχουν καλλιεργήσει αυτές τις δεξιότητες και θα είναι πλήρως εξοικειωμένοι με το νέο περιβάλλον στο οποίο θα κληθούν να ζήσουν και να εργαστούν. Με την ευκαιρία θέλω να σας ανακοινώσω ότι στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων μας και της έμφασης που δίνουμε στις νέες τεχνολογίες, δημιουργούμε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, μια πρότυπη σχολική τάξη του μέλλοντος, αξιοποιώντας τις τελευταίες τεχνολογίες, σε χώρο του Υπουργείου Παιδείας. Μια τάξη επισκέψιμη από όλους τους μαθητές της Ελλάδας. Η Τάξη του Μέλλοντος θα περιέχει όλες τις απαραίτητες υποδομές για εφαρμογή εξατομικευμένης εκπαίδευσης, χρησιμοποιώντας τις πιο σύγχρονες τεχνολογικά λύσεις. Πολύ σύντομα θα παρουσιάσουμε την τάξη του μέλλοντος και στην Ελλάδα και θα αναλύσουμε όλες τις λεπτομέρειες.»

πηγή: esos.gr