Σύνδεσμοι

Αναζήτηση

ΕΡΓΑΣΙΕΣ – «Το καπλάνι της βιτρίνας»

22 Μαρτίου 2019 από

Εργασίες Λογοτεχνίας Άλκη Ζέη, Το καπλάνι της βιτρίνας Διδάσκουσα: Κιτσάτη Μαρία

Από τις εργασίες να επιλέξετε μία από αυτές που είναι γραμμένες με έντονα γράμματα (17-22).

1. Πού εξελίσσεται το έργο;
2. Σε ποια ιστορική περίοδο αναφέρεται; Τι συνέβαινε τότε στην Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη;
3. Ποιο είναι το θέμα που πραγματεύεται το μυθιστόρημα;
4. Να καταγράψετε τα πρόσωπα του μυθιστορήματος με ένα μικρό σχόλιο για το καθένα.
5. Ποιο πρόσωπο αφηγείται την ιστορία;
6. Ποια είναι τα βασικά γεγονότα του έργου;
7. Τι είναι το καπλάνι; Τι συμβολίζουν τα μάτια του που έχουν διαφορετικό χρώμα;
8. Να περιγράψετε με λίγα λόγια μια σκηνή του βιβλίου που σας έκανε να γελάσετε ή να συγκινηθείτε.
9. Αναγνωρίζετε σκέψεις ή συναισθήματα της εφηβικής ηλικίας στο μυθιστόρημα;
10. Νιώσατε να ταυτίζεστε με κάποιον από τους ήρωες, ως προς τις ιδέες ή τα συναισθήματά τους;
11. Μπαίνοντας στη θέση ενός από τους ήρωες του βιβλίου γράφετε στο ημερολόγιό σας τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας.
12. Υπάρχουν κοινωνικά θέματα που επηρεάζουν τη ζωή των πρωταγωνιστών; Ποιες σκέψεις ή προβληματισμοί σάς δημιουργήθηκαν μετά την ανάγνωση του μυθιστορήματος;
13. Στο βιβλίο τα παιδιά των μη προνομιούχων οικογενειών αντιμετωπίζουν σκληρές κοινωνικές καταστάσεις. Μπαίνοντας στη θέση ενός από τα παιδιά αυτά να γράψετε στο ημερολόγιό σας τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας.
14. Πιστεύετε ότι κάποια στοιχεία του έργου αναφέρονται στη ζωή της συγγραφέα; Αιτιολογήστε την απάντησή σας.
15. Σας άρεσε ή όχι το μυθιστόρημα; Αιτιολογήστε.
16. Να γράψετε τη δική σας ιστορία για το καπλάνι.
17. Να δώσετε ένα δικό σας τέλος στο βιβλίο ξαναγράφοντας το τελευταίο κεφάλαιο.
18. Ζωγραφίστε μία σκηνή του βιβλίου που σας έκανε εντύπωση (π.χ. τα παιδιά να παίζουν στην παραλία, την οικογένεια στο σαλόνι με το καπλάνι, το δωμάτιο των κοριτσιών κτλ.).
19. Δείτε ένα επεισόδιο από το ομώνυμο τηλεοπτικό έργο και βρείτε το αντίστοιχο απόσπασμα στο βιβλίο. Στη συνέχεια εντοπίστε ομοιότητες και διαφορές μεταξύ τους.
Και τα δέκα επεισόδια της σειράς μπορείτε να τα δείτε στην παρακάτω διεύθυνση: https://www.youtube.com/playlist?list=PL8Pra97AUsbtwTa5gYfHxzGJBt5PYEpZe
20. Μετατρέψτε ένα κεφάλαιο του βιβλίου σε ένα μικρό θεατρικό σκετς και παρουσιάστε το στην τάξη με τη συνεργασία ενός συμμαθητή ή συμμαθητών σας.
21. Πάρτε συνέντευξη από τη συγγραφέα Άλκη Ζέη κάνοντάς της ερωτήσεις σχετικά με το έργο της «Το καπλάνι της βιτρίνας».
22. Σχεδιάστε ένα κάλυμμα για το βιβλίο της Άλκης Ζέη «Το καπλάνι της βιτρίνας».
Παρατηρήστε το εξώφυλλο του βιβλίου «Το καπλάνι της βιτρίνας», καθώς και εξώφυλλα άλλων βιβλίων και μελετήστε τα συστατικά στοιχεία του καλύμματος που ενδεικτικά σας δίνεται.

Κατηγορία Διδασκαλία ολόκληρου λογοτεχνικού έργου "Το καπλάνι της βιτρίνας", Λογοτεχνία Α | 29 Σχόλια »