Ημερολόγιο 2019 «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!»

24 Δεκεμβρίου 2018 από

Ημερολόγιο 2019 «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!»

Με χαρά προχωρήσαμε και φέτος στην έκδοση του σχολικού μας ημερολογίου για την καινούρια χρονιά. Αποφασίσαμε να περιλαμβάνει αντιπροσωπευτικές δημιουργίες των μαθητών που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού σχεδίου Erasmus+ KA1 με τίτλο «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!», που έλαβε χώρα στο σχολείο μας στο διάστημα 2017-18. Μαθητικές αφίσες που αποτέλεσαν τη συμμετοχή του σχολείου μας στον 21ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες με θέμα «Υπάρχουμε μαζί», αποσπάσματα από ποιητικές συνθέσεις με θέμα την πατρίδα, που απέσπασαν την 5η και 6η τιμητική διάκριση στον 14ο Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης Castello di Duino, εικαστικές συνθέσεις που έχουν ως αφόρμηση λογοτεχνικά κείμενα με θέμα την προσφυγιά.

Η παιδαγωγική ομάδα του σχεδίου: Καπούτση Σύρμω – Κιτσάτη Μαρία

Κατηγορία ERASMUS+ | 29 Σχόλια »