Στο μάθημα της Λογοτεχνίας της Β΄ Γυμνασίου, στο πλαίσιο του project με τίτλο «Τα παιδιά του πολέμου», οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 και Β4, αξιοποιώντας αποσπάσματα από το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ που αναφέρονται στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, αποσπάσματα από το ημερολόγιο της Ζλάτα Φιλίποβιτς για τον πόλεμο στο Σεράγεβο, καθώς και βίντεο με ηχηρά αντιπολεμικά μηνύματα, έγραψαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους μπαίνοντας στη θέση παιδιών που βιώνουν τον πόλεμο στη σημερινή εποχή. Στη συνέχεια, αφού διδάχτηκαν τις αρχές μιας πετυχημένης ψηφιακής αφήγησης, προχώρησαν στη σύνθεση και δημιουργία των ψηφιακών τους αφηγήσεων, προσθέτοντας τις εικόνες, την ηχογραφημένη αφήγηση και τη μουσική που είχαν επιλέξει. Οι ψηφιακές δημιουργίες των παιδιών παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια της τάξης.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κιτσάτη Μαρία

Η συγκεκριμένη διδακτική πρακτική εντάσσεται στο πλαίσιο υλοποίησης του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA1 «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!» που λαμβάνει χώρα στο σχολείο μας στο διάστημα 2017-18, με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Καπούτση Σύρμω και Κιτσάτη Μαρία.