Τη Δευτέρα, 1 Οκτωβρίου,είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε στο σχολείο μας τους γονείς – κηδεμόνες των μαθητών μας της Α΄ τάξης, με σκοπό τη γνωριμία τους με το σχολείο, τη λειτουργία και τη φιλοσοφία του. Οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τη Διευθύντρια του Σχολείου για τα θέματα αυτά και  να γνωρίσουν τους διδάσκοντες καθηγητές. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προβλήθηκε επίσης παρουσίαση με τις δράσεις που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας κατά τη διάρκεια της περσινής χρονιάς. Ανάμεσα σε άλλες, παρουσιάστηκαν στους συμμετέχοντες το περιεχόμενο και οι δράσεις του προγράμματός μας, Erasmus+KA1 «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!». Ήταν, πράγματι, μια εποικοδομητική συνάντηση, όπου τονίστηκε ιδιαίτερα η σημασία της συνεργασίας μεταξύ σχολείου και οικογένειας για την ομαλή προσαρμογή των νέων μας μαθητών στη καινούργια γι’ αυτούς σχολική βαθμίδα.