Η προτελευταία μέρα της φετινής σχολικής χρονιάς ήταν διαφορετική από τις υπόλοιπες. Ήταν μια μέρα αφιερωμένη στις δράσεις και τα προγράμματα που υλοποιήθηκαν εξωδιδακτικά κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Μεταξύ των ομάδων που παρουσίασαν τις δράσεις τους σε εκπαιδευτικούς και μαθητές, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, ήταν και η δική μας. Με τη συνοδεία οπτικοακουστικού υλικού που ετοιμάσαμε για την εκδήλωση, παρουσιάσαμε τους βασικούς σκοπούς, το περιεχόμενο και τις δράσεις του προγράμματος Erasmus+ KA1 “Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!”, καθώς και το περιεχόμενο των δύο ενταγμένων στο σχέδιο κινητικοτήτων στις οποίες συμμετείχαν τα μέλη της παιδαγωγικής του ομάδας. Την παρουσίαση παρακολούθησαν με ενδιαφέρον οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, καθώς οι περισσότεροι/ες είχαν ήδη συμμετάσχει σε δράσεις του προγράμματος κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Παρόντες επίσης ήταν οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί και η διεύθυνση του σχολείου, οι οποίοι, μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης, δήλωσαν εντυπωσιασμένοι, τόσο για το πλήθος των δράσεών μας όσο και για την ποιότητά τους.