21η Μαρτίου:

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού

Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

Αναρτήθηκε στο authorSTREAM από τον/την Thalassa

Τιμώντας τη σημαντική αυτή μέρα, μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ Τάξης, που συμμετέχουν στο σχέδιο Erasmus+ KA1 “Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!”, δημιούργησαν ομαδικές ποιητικές συνθέσεις  για την πατρίδα και τους πρόσφυγες, τις οποίες και παρουσίασαν οπτικοποιημένες στη σχολική κοινότητα, σε εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν με τις φιλολόγους κες Καπούτση Σύρμω και Κιτσάτη Μαρία.

Σε έντονα συγκινησιακή ατμόσφαιρα τα παιδιά μίλησαν για τις αναμνήσεις, τα βιώματα, τον τόπο, τους ανθρώπους, όλα τα στοιχεία που συνθέτουν στη συνείδησή τους την έννοια της πατρίδας, καθώς και για το δράμα των ανθρώπων που αναγκάζονται να εγκαταλείψουν την πατρίδα τους παρά τη θέλησή τους σε έναν αγώνα επιβίωσης. Η εκδήλωση άνοιξε με την προβολή του ντοκιμαντέρ της ActionAid «Μια ιστορία που θα σε εκπλήξει» το οποίο αποκαλύπτει ανάγλυφα τη διαχρονικότητα του φαινομένου της προσφυγιάς μέσα από τις ιστορίες προσφύγων Μικρασιατών του 1922 και Σύρων των τελυταίων ετών. Εκτός από τα δικά τους ποιήματα, τα παιδιά απέδωσαν επίσης στα ελληνικά και παρουσίασαν το ποίημα του Brian Bilston «Πρόσφυγες», καθώς και αποσπάσματα από το εκπαιδευτικό υλικό της Ύπατης Αρμοστείας για τους Πρόσφυγες «Μονόλογοι από το Αιγαίο» και «Παιδιά Πρόσφυγες».

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο προϊστάμενος Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Έβρου κ. Αποστολακούδης Στέργιος και η υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Έβρου κ. Τσιροπούλου Σοφία, οι οποίοι στη συνέχεια και ενημερώθηκαν από τα μέλη της Παιδαγωγικής ομάδας για τους στόχους και το περιεχόμενο του Σχεδίου Erasmus+ KA1 «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!», που υλοποιείται  στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2017-18.

Παρουσίασαν οι μαθητές/τριες:

Βλαχοπούλου Χριστίνα

Βούλκου Αγγελική

Γαλαχουσίδου Γεωργία-Αφροδίτη

Γαλιμανίδου Μαρία-Βαρβάρα

Γιαννακοπούλου Δήμητρα-Ραφαέλα

Ισλανίδου Ειρήνη

Λάμπρου Άννα

Μαμπρεϊάν Γκαγιάνε

Μπάντα Αναστασία-Μαρίνα

Ναλμπάνη Αργυρώ

Πανταγγέλου Μαρία-Ζασέντ