Μία ιδιαίτερα ευχάριστη κι ενδιαφέρουσα δραστηριότητα του προγράμματος “Las otras orillas (The other shores) – Sevilla and other places”, στο οποίο συμμετείχαν τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του σχεδίου Erasmus+KA1 «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!» κατά το διάστημα 16 – 25 Νοεμβρίου 2017, υλοποιήθηκε στην Κόρδοβα της Ισπανίας. Εκεί οι συμμετέχοντες/ουσες εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να διακρίνουν, μέσω βιωματικών δράσεων που συνέδεαν τις εικαστικές τέχνες με την ιστορία της πόλης, τη συνύπαρξη των θρησκειών, τόσο στο Τζαμί – Καθεδρικό  ναό της πόλης, στο οποίο εντυπωσιακή είναι η ανάμειξη των αραβικών και χριστιανικών στοιχείων, όσο και στην εβραϊκή συνοικία, ιστορικό χώρο συνύπαρξης Αράβων και Εβραίων. Το εικαστικό υλικό που δημιουργήθηκε αξιοποίησαν στη συνέχεια για την παραγωγή  εκπαιδευτικού υλικού με τη χρήση ψηφιακών εργαλείων. Πρόκειται για το υλικό που αναφέρεται στην πόλη της Κόρδοβα στο πλαίσιο του ευρύτερου project ‘Comprehending Europe‘ (http://compreu.eu).  Το project αποτελεί προϊόν συνεργασίας εκπαιδευτικών και μαθητών ευρωπαϊκών σχολείων, οι οποίοι αξιοποιούν τεχνικές από εικαστικές τέχνες για να αποτυπώσουν την ιστορία μιας τοποθεσίας στην Ευρώπη (μνημείο, οδός, πλατεία, όνομα  μιας πόλης κ.ά.) εκφράζοντας μέσω συμβόλων το ιδιαίτερο νόημα του ονόματος της τοποθεσίας αυτής.