Τα 12 χειρότερα πράγματα που μπορείς να κάνεις ως εκπαιδευτικός

1. Να αποφεύγεις να χαμογελάς και να είσαι φιλικός με τους μαθητές σου

Ενώ πρέπει να είμαστε σκληροί στην αρχή της χρονιάς δεν πρέπει να δίνουμε την εντύπωση στους μαθητές μας ότι δεν είμαστε χαρούμενοι που βρισκόμαστε εκεί (μέσα στην τάξη/σχολείο).

2. Να γίνεσαι “φίλος” με τους μαθητές σου μέσα στην τάξη

Πρέπει να είμαστε φιλικοί με τους μαθητές μας αλλά όχι φιλαράκια.Η διδασκαλία δεν είναι διαγωνισμός για το ποιος είναι πιο δημοφιλείς και εσύ δεν είσαι ένα από τα παιδιά-μαθητές.

3. Να σταματάς το μάθημα και να επιπλήττεις τους μαθητές για μικρά σφάλματα/λάθη

Ο αμυνόμενος μαθητής δε θα έχει διέξοδο και αυτό θα προκαλέσει ακόμα χειρότερα προβλήματα. Η επίπληξη θα πρέπει να γίνει σε προσωπικό επίπεδο.

4. Να ταπεινώνεις/ρεζιλεύεις τον μαθητή στην προσπάθειά σου να τον κάνεις να συμπεριφερθεί καλύτερα

Αυτό θα προκαλέσει :

α. Έλλειψη αυτοπεποίθησης στο συγκεκριμένο μάθημα ή γενικότερα στο ρόλο του στο σχολείο

β. Έλλειψη εμπιστοσύνης στο πρόσωπο του εκπαιδευτικού

γ. Μόνιμη νευρικότητα που μπορεί να επιφέρει διάφορα προβλήματα, τσακωμούς, διαπληκτισμούς κτλ

5. Να φωνάζεις

Από την ώρα που θα χρειαστεί να φωνάξεις μέσα στην τάξη αυτόματα έχεις χάσει το “παιχνίδι” της σχέσης σου με τους μαθητές σου. Οι εκπαιδευτικοί που φωνάζουν μέσα στην τάξη τους έχουν συνήθως τους χειρότερους σε συμπεριφορά μαθητές.

6. Να δίνεις τον έλεγχο της τάξης σου στους μαθητές, να σε “τουμπάρουν”

Οποιεσδήποτε αποφάσεις έχουν παρθεί μέσα στην τάξη έχουν παρθεί για κάποιο λόγο. Δεν πρέπει να τους αφήνεις να σου ανατρέπουν το πρόγραμμά σου. Μπορείς πολύ εύκολα να γίνεις το “χαλάκι” τους και να σε κάνουν ό,τι θέλουν.

7. Να μην βλέπεις τους μαθητές σου αντικειμενικά

Δεν πρέπει να δίνουμε το δικαίωμα στους μαθητές να καταλάβουν ότι συμπαθούμε κάποιους περισσότερο από τους άλλους.

8. Να δημιουργούμε άδικους κανόνες

Κάποιες φορές οι ίδιοι οι κανόνες μπορούν να σε βάλουν σε δύσκολη θέση. Οι κανόνες πρέπει να ισχύουν για όλους και για όλες τις στιγμές άσχετα αν κάποιες από αυτές είναι δικαιολογημένες.

9. Να κουτσομπολεύεις/κατηγορείς συναδέλφους σου μέσα στην τάξη

Αν κάποιος μαθητής σου έρθει με παράπονο για κάποιον άλλον εκπαιδευτικό, εσύ θα πρέπει να τηρήσεις ανεξάρτητη συμπεριφορά και να προσπαθήσεις οι δύο εμπλεκόμενοι να επικοινωνήσουν. Τα παιδιά δεν κρατούν μυστικά και αν τους κατηγορήσεις κάποιον θα το μεταφέρουν ακόμα χειρότερα.

10. Να μην είσαι συνεπής στο χρονοδιάγραμμα παράδοσης εργασιών (από τους μαθητές)

Να υπάρχει ποινή για τους μαθητές που έχουν καθυστερήσει τις εργασίες τους

11. Να πηγαίνεις στην τάξη χωρίς σχέδιο μαθήματος.

Τις ημέρες που πηγαίνεις στην τάξη χωρίς σχέδιο μαθήματος είναι πιο αγχώδης και αντιπαραγωγικές μέρες.

12. Να διδάσκεις χρησιμοποιώντας μία μέθοδο μόνο.

Οι μαθητές θα βαρεθούν εύκολα και θα αποκτήσεις το παρατσούκλι του καθηγητή της ρουτίνας

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο