Η Λυρική σκηνή στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας

12 Φεβρουαρίου, 2015 Κωνσταντίνος Κυδώνας

Οι δάσκαλοι και οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας είχαμε την χαρά και την τιμή να υποδεχθούμε την Πέμπτη 24 και την Παρασκευή 26 Μαΐου την Εθνική Λυρική Σκηνή, η οποία μας παρουσίασε την διάσημη όπερα του Τζοακίνο Ροσσίνι με τίτλο «Ο κουρέας της Σεβίλλης».

Η παρουσίαση έγινε στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος της Εθνικής Λυρικής Σκηνής με τίτλο «Η όπερα διαδραστικά στα δημοτικά σχολεία» το οποίο ξεκίνησε τον Μάιο του 2012.

Οι μαθητές των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο της όπερας από μέσα, αφού τις δυο μέρες που διαρκεί λαμβάνουν μέρος σε όλα τα στάδια της διαδικασίας παραγωγής της όπερας. Το πρώτο μέρος του προγράμματος ξεκινάει πριν η ομάδα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής φτάσει στα σχολεία καθώς οι μαθητές έχουν ήδη προετοιμάσει μέρος σκηνικών αντικειμένων του έργου με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εντυπωσιακό και όσοι τυχεροί παραβρέθηκαν σήμερα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου θα το θυμούνται για πολλά πολλά  χρόνια! Αποκορύφωμα της παράστασης, η συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών της Ε’ και Στ΄ στο χορωδιακό κομμάτι της τελευταίας σκηνής του έργου!

Ευχαριστούμε θερμά!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Εκδηλώσεις Ετικέτες: .

3 σχόλια

1.    Τάσος Ξανθόπουλος  |  27 Φεβρουαρίου 2015 στις 5:58 μμ

Κώστα,
    ανάρτηση με πλούσιο υλικό και ξεχωριστό θέμα σε ένα ιστολόγιο που αποζητά την αλληλεπίδραση.
    Καλή συνέχεια!

2.    ΛΥΝΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ  |  1 Μαρτίου 2015 στις 11:07 μμ

Υπέροχες εμπειρίες για τα παιδιά! Μπράβο!

3.    ΓΟΥΛΑ ΜΑΡΙΑ  |  21 Μαρτίου 2015 στις 7:43 μμ

Καταπληκτικό!