2017-18

Τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη Ομάδας Πολιτιστικών Θεμάτων και 12 επιπλέον μαθητών στο 5ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου στα Τρίκαλα Θεσσαλίας

Η Ομάδα Πολιτιστικών Θεμάτων και 12 επιπλέον μαθητές του 2ου Γενικού Λυκείου Αλιβερίου πραγματοποίησαν τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στα Τρίκαλα Θεσσαλίας από την Πέμπτη 15 Μαρτίου έως το Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 για να συμμετάσχουν μεταξύ σαράντα πέντε σχολείων από την Ελλάδα και την Κύπρο και εννιακοσίων μαθητών στο 5ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου και το Διαγωνισμό ραδιοφωνικού  μηνύματος & τραγουδιού “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2018” με θέμα: “Δημιουργώντας για την Πολιτιστική μας Κληρονομιά”, που τελούνταν υπό την αιγίδα του European School Radio και του 6ου Γενικού Λυκείου Τρικάλων.

Την Πέμπτη παραβρέθηκαν στην εκδήλωση υποδοχής και γνωριμίας των ραδιοφωνικών ομάδων, παρουσία του Υφυπουργού Παιδείας κ. Μπαξεβανάκη, και με το 1ο ΓΕΛ Χαλκίδας παρουσίασαν χορούς της Εύβοιας, το Καβοντορίτικο και την Ευβοιώτισσα, επιδεικνύοντας και δυο Ευβοιώτικες παραδοσιακές φορεσιές. Την Παρασκευή συμμετείχαν στο διαγωνισμό αφίσας με έργο της μαθήτριας της Β’ Τάξης Μαργαρίτας Φρυγανιώτη κσι ανά ομάδες σε μία ή περισσότερες δράσεις που αναπτύχθηκαν σε όλη την πόλη των Τρικάλων, στο χώρο του 6ου Γενικού Λυκείου, στο Μουσείο Τσιτσάνη και στον Πολυχώρο Ματσόπουλου.  Παραβρέθηκαν στην τελετή Βράβευσης του Διαγωνισμού «Κάν’ το ν’ ακουστεί 2018» στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Τρικκαίων, παρουσία πάλι του Υφυπουργού Παιδείας κ. Μπαξεβανάκη. Το Σάββατο επισκέφτηκαν τα Μετέωρα και ξεναγήθηκαν στη Μονή του Αγ. Στεφάνου και στη Μεγάλη Μονή.

Ήταν μια εξαιρετική διοργάνωση. Ένα επιτυχημένο εγχείρημα του 6ου ΓΕΛ Τρικάλων και ιδιαίτερα του συντοπίτη μας εκπαιδευτικού κ. Δημήτρη Μπάνου, που αποτέλεσε πηγή έμπνευσης και θαυμασμού για όλους μας.

Τους μαθητές συνόδεψαν οι καθηγήτριες Γλάρου Κονδύλω, Παπαδοπούλου Ηλιάνα και Κιάκη Μαρία.

Δελτίο Τύπου Συμμετοχή 2ου ΓΕΛ Αλιβερίου στο 5ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου στα Τρίκαλα Θεσσαλίας

Δελτίο τύπου Συμμετοχή 2ου ΓΕΛ Αλιβερίου στο 5ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου στα Τρίκαλα Θεσσαλίας

Αφίσα για το 5ο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου με θέμα: “Δημιουργώντας για την Πολιτιστική μας Κληρονομιά”

Aφίσα της μαθήτρια;ς Μαργαρίτας Φρυγανιώτη (Β Τάξη)

Τι έγραψε για το Φεστιβάλ ο Τοπικός Τύπος Τρικάλων

Διδακτική επίσκεψη Β Τάξης στην Εστία Γνώσης και Πολιτισμού στη Χαλκίδα στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών για την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος Αρχές Ρομποτικής

Η εκπαιδευτική αυτή διαδικασία πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του Κέντρου Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας (ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.).  Κατά τη διάρκεια της επιμορφωτικής συνάντησης οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν την υπολογιστική σκέψη και  να εμπλακούν ενεργά σε εισαγωγικά θέματα της ρομποτικής. Μέσα από αυθεντικά προς επίλυση προβλήματα με παιγνιώδη μορφή, οι μαθητές τροποποιούν κατασκευές εκπαιδευτικών ρομπότ, τα προγραμματίζουν με τη συμπλήρωση\τροποποίηση έτοιμου κώδικα και  απαντούν σε θέματα προς συζήτηση προσεγγίζοντας έννοιες της Πληροφορικής, της Μηχανικής, των Μαθηματικών, της Φιλοσοφίας της Επιστήμης. Παράλληλα δίνεται η ευκαιρία για την ανάπτυξη γόνιμου διαλόγου και προβληματισμού με κοινωνικές προεκτάσεις για την εφαρμογή της Ρομποτικής και της Πληροφορικής σε καθημερινές δραστηριότητες.

Πενθήμερη εκπαιδευτική εκδρομή Γ’ Τάξης στη Θεσσαλονίκη

Στον Άγιο Δημήτριο

Στο Μουσείο Κινηματογράφου

Στο Μακεδονικό Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης