2011-12

Γυρίζοντας τη Μεσόγειο με ένα… τάντεμ

Ο Luis Garcia Quadri (αρχιτέκτονας) και η Mercedes Vallejo Márquez (γιατρός), το ζευγάρι που ξεκίνησε από την πατρίδα τους τη Σεβίλλη της Ισπανίας για να κάνει το γύρο της Μεσογείου με ένα ποδήλατο, πέρασαν το Νοέμβριο του 2011 από την Εύβοια και φιλοξενήθηκαν για λίγες μέρες από τη συνάδελφο κα. Μακρίδου Χριστίνα, καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας στο Γυμνάσιο Αλιβερίου. Ανταποκρίθηκαν με ευχαρίστηση στην πρόσκληση να έρθουν στο 2ο ΓΕΛ Αλιβερίου και να μιλήσουν στους μαθητές για το σκοπό του ταξιδιού τους.

Ταξίδευαν με ένα τάντεμ (διπλό ποδήλατο), σύμβολο της ισότητας και της συνεργασίας, με σκοπό να γνωρίσουν από κοντά τους λαούς που κατοικούν γύρω από τη Μεσόγειο, τη «δική μας θάλασσα» (mare nostrum), όπως την αποκαλούσαν οι Ρωμαίοι, και να προωθήσουν τη συναδέλφωση των λαών. Το ταξίδι τους ολοκληρώθηκε σε δύο χρόνια.

Μοναδική εμπειρία για τους μαθητές του 2ου Γενικού Λυκείου Αλιβερίου

Ο Luis και η Mercedes συζητούν με τους μαθητές

Ο Luis και η Mercedes ενημερώνουν τους μαθητές για το σκοπό του ταξιδιού τους

Αναμνηστική φωτογραφία με τη Mercedes

Με το tandem στην είσοδο του σχολείου

Ήταν του Αγίου Φιλίππου και με χαρά αποδέχτηκαν την πρόσκληση των γονιών μου για φαγητό με τη Χριστίνα και το Ριχάρδο

Ήταν η γιορτή του Αποστόλου Φιλίππου και με χαρά αποδέχτηκαν την πρόσκληση των γονιών μου για φαγητό με τη Χριστίνα και το Ριχάρδο

Celebrating St. Philip day

Celebrating Philip the Apostle day

Ποδήλατο ακόμα και με βροχή

Με τη Διευθύντρια του Γυμνασίου Αλιβερίου κα. Κατερίνα Καραμάνου και τη Χριστίνα Μακρίδου που τους φιλοξένησε

Αποχαιρετισμός στο Γυμνάσιο Αλιβερίου με την οικοδέσποινά τους Χριστίνα Μακρίδου

Il periplo del Mediterraneo. In tandem

Το Μάρτιο 2018 είχα την ευκαιρία να συναντήσω ξανά το ζευγάρι με τα δύο χαριτωμένα παιδάκια τους,  που στο μεταξύ είχαν αποκτήσει, στη Σεβίλλη κατά τη διάρκεια της πρώτης ανταλλαγής μαθητών στη Σεβίλλη στα πλαίσια του του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+KA219 “Generation Europe Web”, 05-11 Μαρτίου 2018!

Νοέμβριος 2011: Εθελοντές μαθητές της Α’ Τάξης έβαψαν μόνοι τους την αίθουσα διδασκαλίας τους με χρώματα επιλογής τους εκτός ωρών διδασκαλίας.

Εθελοντές μαθητές της Γ’ Τάξης έβαψαν μόνοι τους την αίθουσα διδασκαλίας τους με χρώματα επιλογής τους εκτός ωρών διδασκαλίας.