2014-15

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Προβολή ταινίας «Το καναρινί ποδήλατο»

Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές.

Αctionaid 2014-15  – Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ

GR-logo_218x199

“Η εκπαίδευση στο στόχο… ξανά” 27 Απριλίου- 3 Μαΐου 2015

Συμμετείχαμε στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση, ένα από τα βασικά εργαλεία της Παγκόσμιας Εκστρατείας για την Εκπαίδευση (Global Campaign for Education), η οποία είναι μια συμμαχία που δημιουργήθηκε το 1999 από ενώσεις και συνδικάτα εκπαιδευτικών, μαθητών, πολιτών και διεθνών Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων, με σκοπό την άσκηση πίεσης για την ουσιαστική εφαρμογή των διεθνών δεσμεύσεων σχετικών με την εκπαίδευση. Η ActionAid αποτελεί ιδρυτικό μέλος της Συμμαχίας, ενώ η ActionAid Ελλάς συντονίζει από το 2004 την Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση στη χώρα μας.

Το πόστερ δημιούργησε η μαθήτρια της Β” Τάξης Μακρύγιαννη Ελισάβετ.

Actionaid Μακρύγιαννη Ελισάβετ Β1 2ο ΓΕΛ Αλιβερίου2ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ13

2ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ92ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ1

2ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ22ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ3

2ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ162ο ΓΕΛ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ11

Πώς οραματίζονται τα Γυμνάσια και τα Λύκεια της Ελλάδας την εκπαίδευση from ActionAid Hellas Education on Vimeo.

Δεκέμβριος 2014: Εθελοντές μαθητές της Β Τάξης έβαψαν μόνοι τους την αίθουσα διδασκαλίας τους με χρώματα επιλογής τους, εκτός ωρών διδασκαλίας, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Νίκου Παπαδόπουλου.

DSC 0622 DSC 0627 DSC 0628 DSC 0632 DSC 0644 DSC 0633

27 Απριλίου 2015 Τηλεδιάσκεψη Προγράμματος ΕΥΖΗΝ

images Το EYZHN είναι ένα πρόγραμμα του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου σε συνεργασία με τo Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας & Θρησκευμάτων. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών, μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και σωματικής δραστηριότητας.

Το πρόγραμμα Αξιολόγησης, που αποτελεί μια από τις σημαντικότερες δράσεις του ΕΥΖΗΝ, διενεργείται στα σχολεία με την ευγενική χορηγία της ΟΠΑΠ Α.Ε.

ΕΥΖΗΝ Αλιβέρι

Τηλεδιάσκεψη EYZHN με θέμα: "Διατροφή και Εξετάσεις"

Τηλεδιάσκεψη EYZHN με θέμα: “Διατροφή και Εξετάσεις”

Τηλεδιάσκεψη EYZHN με θέμα: "Διατροφή και Εξετάσεις"

Τηλεδιάσκεψη EYZHN με θέμα: “Διατροφή και Εξετάσεις”

Αξιολόγηση τηλεδιάσκεψης EYZHN

Η Τηλεδιάσκεψη με θέμα: “Διατροφή και Εξετάσεις” έγινε μέσω Skype.

Η Τηλεδιάσκεψη ΕΥΖΗΝ έγινε μέσω Skype

αξιολογηση

Συμμετοχή στο Εθνικό Δίκτυο Αγωγής Υγείας «Μαθαίνω για τη Ζωή Συνθέτοντας Ψηφίδες της Υγείας Μου»

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ: Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Π/θμιας Εκπ/σης Χανίων & Κλινική Κοινωνικής και Οικογενειακής Ιατρικής Πανεπιστημίου Κρήτης.

1AITHSH