ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: “Ο Εθελοντισμός μέσα από μια ιστοσελίδα”

Το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και αποκτά ιδιαίτερη διάσταση στις μέρες μας, αφού τα περισσότερα κράτη όπως π.χ. η Ελλάδα δεν έχουν τη δυνατότητα να ασκήσουν αποτελεσματικά κοινωνική πολιτική και να ενισχύσουν αδύναμες κοινωνικά ομάδες που χρειάζονται βοήθεια και υποστήριξη.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες.

Θα μπείτε στην ηλεκτρονική  διεύθυνση    http://photodentro.edu.gr/aggregator/lo/photodentro-aggregatedcontent-8526-8001

και θα διαβάσετε την περιγραφή της ερευνητικής εργασίας. Στη συνέχεια θα κάνετε τα εξής:

1. Θα χωριστείτε σε ομάδες των πέντε (5) ατόμων.
  2. Θα χρησιμοποιήσετε τις λέξεις κλειδιά που βρίσκονται στο δεξιό μέρος της σελίδας προκειμένου να αντιληφθείτε και να κατανοήσετε τι είναι εθελοντισμός, ποιά η σημασία του, ποιές είναι οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια της αποτελεσματικής λειτουργίας του.
  3. Θα επιλέξετε και θα κατανείμετε τους ρόλους που θα έχει το κάθε μέλος της ομάδας.
  4. Στη συνέχεια θα συζητήσετε και θα επιλέξετε ένα χώρο όπου μπορεί να εφαρμοστεί και λειτουργήσει αποτελεσματικά ο εθελοντισμός.
  5. Θα εκπονήσετε ένα εθελοντικό πρόγραμμα το οποίο θα απευθύνετε σε μια συγκεκριμένη ομάδα – στόχο και θα αφορά μια συγκεκριμένη υπηρεσία που θα προσφέρει για ένα χρονικό διάστημα π.χ. ενός μήνα.
  6. Θα κάνετε μια παρουσίαση της συγκεκριμένης εργασίας σε όποιο πρόγραμμα παρουσίασης θέλετε.

Βοηθητικά αλλά όχι περιοριστικά μπορείτε να απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα.

Ερωτήματα προς απάντηση

α. Τι είναι ο εθελοντισμός, πως εφαρμόζεται και ποιες είναι οι προϋποθέσεις αποτελεσματικής λειτουργίας του.

β. Ποιά είναι η ομάδα – στόχος που μας ενδιαφέρει και γιατί.

γ. Με ποιό τρόπο μπορεί να βοηθηθεί η συγκεκριμένη ομάδα – στόχος;

δ. Ποιό πρόγραμμα μπορεί να βοηθήσει τη συγκεκριμένη ομάδα – στόχο;

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Η εργασία θα πρέπει να παραδοθεί μέχρι και τις 30/04/2017. Για την καλύτερη οργάνωση του χρόνου σας και της πορείας της εργασίας, στο τελευταίο μάθημα του κάθε μήνα θα γίνεται παρουσίαση και συζήτηση της μέχρι τότε πορείας από τις ομάδες και την ολομέλεια.

Για οτιδήποτε χρειαστείτε είμαι στη διάθεση σας για κάθε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνηση.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: “Ο Εθελοντισμός μέσα από μια ιστοσελίδα”

Καλημέρα κόσμε!