Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας 2020-21

Σύνδεσμοι και υλικό για προτεινόμενα θέματα (ομαδοποιημένα):

Επαγγέλματα και τομείς παραγωγής (πρωτογενής/δευτερογενής/τριτογενής)

Επαγγέλματα και αγορά εργασίας

Κριτήρια επιλογής επαγγέλματος

Τοπικές αγορές εργασίας και επαγγέλματα

1. ΕΟΠΠΕΠ: ΓΝΩΡΙΣΕ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ
2.ΒΙΝΤΕΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΗΓΕΣ
3.ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ – Δ.ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ 2017
4.ΕΟΠΠΕΠ: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
5.ΓΣΕΕ: ΝΕΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΑ
6.Μπορείτε να βρείτε επαγγελματικά περιγράμματα και δικαιώματα-δυνατότητες αποφοίτων ΑΕΙ στις σελίδες ΔΑΣΤΑ των Σχολών. Ενδεικτικά: ΔΑΣΤΑ ΑΠΘ, ΔΑΣΤΑ ΠΑΝ.ΚΡΗΤΗΣ, ΔΑΣΤΑ ΔΠΘ
7.SKILLS PANORAMA  Οι ανάγκες δεξιοτήτων στην Ευρ.Ένωση και προβλέψεις βάσει δεδομένων (αγγλικά)
8.
ESCO
Ευρωπαϊκή ταξινόμηση Δεξιοτήτων, Ικανοτήτων και Επαγγελμάτων

Προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη & καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής

1.ΣΠΟΥΔΑΖΩ – Ψηφιακός οδηγός αυτοβοήθειας για υποψήφιους/ες φοιτητές/τριες και σπουδαστές/τριες (κίνητρα, διαχείριση χρόνου, υγεία, διεκδίκηση, αναβλητικότητα, φόβος αποτυχίας).
2.ΚΑΡΙΕΡΟΣΚΟΠΙΟ Κοιτάζοντας Μέσα. Κοιτάζοντας Έξω. Κοιτάζοντας Γύρω.
3.Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Δια Βίου Διαχείρισης της Σταδιοδρομίας: ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ για μαθητές, φοιτητές, νέους, και ενήλικες.
4.ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ: μια άσκηση της αφηγηματικής θεραπείας που βοηθά την συνειδητοποίηση των δυνατών σημείων, των δεξιοτήτων, των επιτευγμάτων και των δυνατοτήτων μας.
5.Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Δια Βίου Διαχείρισης της Σταδιοδρομίας: ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ (για εκπαιδευτικούς με γνώση συμβουλευτικής σταδιοδρομίας).
6.EUROPASS – Ένα σύνολο διαδικτυακών εργαλείων για τη διαχείριση της εκπαίδευσης και της σταδιοδρομίας (Βιογραφικό σημείωμα και συνοδευτική επιστολή).

Ισότητα στην πρόσβαση στην εργασία

1.EIGE : το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων είναι ο μοναδικός οργανισμός της ΕΕ που επικεντρώνει το έργο του αποκλειστικά στην ισότητα των φύλων.

2.OECD – GENDER EQUALITY: Παγκόσμια δεδομένα και δείκτες σχετικά με τις ανισότητες φύλου σε εκπαίδευση, κατάρτιση, επιχειρηματικότητα, εργασία.

3.The Yale Center for Dyslexia & Creativity (YCDC) – Το Κέντρο Έρευνας του Παν.Yale  για τη δυσλεξία και τη δημιουργικότητα (αγγλικά).

Επιχειρηματικότητα

Γνωριμία με τη δομή, την οργάνωση και τη λειτουργία μιας επιχείρησης

1.ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ – ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ από την Πύλη Ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ.

2.STARTUP EUROPE: μια πρωτοβουλία της Ευρ.Επιτροπής για τη διασύνδεση μεταξύ νεοφυών επιχειρήσεων υψηλής τεχνολογίας, επενδυτές, πολλαπλασιαστές, εταιρικά δίκτυα, πανεπιστήμια και μέσα ενημέρωσης.

Ψηφιακές δεξιότητες και νέα επαγγέλματα

1.STEM WORKS – COOL JOBS: νέα επαγγέλματα που δημιουργούνται στους τομείς STEM (φυσ.επιστήμες, τεχνολογία, μηχανική και μαθηματικά)
2.MIT TECHNOLOGY REVIEW – Το περιοδικό του κορυφαίου τεχνολογικού πανεπιστημίου με τις νεότερες εξελίξεις σε τομείς αιχμής (αγγλικά)
3.MIT MEDIA LAB – Ακαδημαϊκό και ερευνητικό κέντρο που προωθεί την καινοτόμα διεπιστημονική έρευνα (αγγλικά)

Η αξία των ήπιων δεξιοτήτων/ικανοτήτων στην αγορά εργασίας

Ήπιες δεξιότητες και σύγχρονα εργασιακά περιβάλλοντα

1.Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΟΥ. Η ΖΩΗ ΜΟΥ.  – Εκπαιδεύσου, απόκτησε σημαντικές δεξιότητες και προετοιμάσου για το μέλλον.

2.SOFT SKILLS DEFINITIONS: μια πλήρης λίστα των μαλακών ή μεταβιβάσιμων δεξιοτήτων στα αγγλικά.

Ιδέες για Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας σύμφωνα με την παραπάνω θεματολογία:

Επαγγελματικός Προσανατολισμός: κοιτάζω μέσα μου και γύρω μου: αυτογνωσία, αυτοαντίληψη, προσωπική ενδυνάμωση, δέντρο της ζωής.

Αποφασίζω και δρω για τη σταδιοδρομία μου: λήψη απόφασης, προτάσεις δράσης, μαθαίνω και εμβαθύνω, συνδυάζω τα ετερόκλητα στοιχεία μου.

Γνωρίζω τον κόσμο γύρω μου πριν αποφασίσω για τη σταδιοδρομία μου: παρακολούθηση ομιλιών σημαντικών ανθρώπων (βλ. στις σελίδες «ΟΜΙΛΙΕΣ & ΚΟΣΜΟΣ» και «ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» του https://syep.mysch.gr/) και συμπλήρωση εντύπου αποτίμησης από μαθητές/τριες.

Τι νόημα έχει; Ιστορίες σταδιοδρομίας με καλό τέλος: Ντετέκτιβ, TED videos, έρευνα πεδίου (συνεντεύξεις), σημασία νοηματοδότησης, ανθεκτικότητας, εκμετάλλευσης του τυχαίου, επαγγελματικής ευτυχίας, προσφοράς , πυραμίδα Maslow

Φαντάζομαι το μέλλον μου, σχεδιάζω τη σταδιοδρομία μου: μεταφορές σταδιοδρομίας, σημασία φαντασίας, προσωπικό μονοπάτι σταδιοδρομίας, έγκυρη και έγκαιρη πληροφορία, αξιοποίηση δικτύων, εφευρίσκω το επάγγελμά μου, πρωτοποριακοί τομείς σπουδών και εργασίας

Παρουσιάζω τον εαυτό μου στους άλλους:  βιογραφικό, συνέντευξη, δεξιότητες, digital citizenship, γραμματισμός, ψηφιακός γραμματισμός, νέα δεδομένα στο χώρο της εργασίας

Πολίτης του 21ου αιώνα, τι είναι αυτό; Κοινωνία της πληροφορίας και της γνώσης, δεξιότητες 21ου αιώνα, εθελοντισμός, ενεργός πολίτης, digital citizenship